به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «ایلی فِرزلی» روز دوشنبه در گفت وگو با روزنامه الانباء افزود: دولت دیاب دولت حزب‌الله نیست به‌ دلیل این که نتوانست متحدان خودش مانند «طلال ارسلان» رییس حزب گردهمایی دموکراتیک و «جبران باسیل» رهبر جریان آزاد ملی را به حضور در جلسه بودجه وادار کند.

مجلس ۱۲۸ نفری لبنان هفتم دی ماه با ۷۰ نماینده به حد نصاب رسید و تشکیل شد و لایحه بودجه ۲۰۲۰ میلادی را با ۴۹ رای موافق، ۱۳ مخالف و ۸ ممتنع تصویب کرد.

معاون این مجلس تاکید کرد: بیانیه رسمی (نقشه راه) دولت جدید که هفته گذشته به تصویب هیات وزیران و تایید میشل عون رییس جمهوری این کشور رسیده بهترین بیانیه ممکن است.

فرزلی اضافه کرد: این بیانیه تلاش کرد زمان و مهلتی را برای اصلاح تعیین کند و این مسأله برای بازگرداندن اعتماد مردم لبنان و طرف‌های خارجی بسیار مهم است.

وی در مورد این که برخی جریان‌ها پیشاپیش علیه بیانیه دولت حکم صادر و از  آن‌ انتقاد کردند گفت: این حق آنها است و باید منتقد دولت در پارلمان و بیرون آن وجود داشته باشد و این مسأله موضوعی مثبت است.

معاون پارلمان لبنان افزود: به اعتقاد من این دولت از مجلس رأی اعتماد خواهد گرفت.

نمایندگان مجلس لبنان فردا (سه شنبه) پس از بررسی مفاد و محتوای بیانیه رسمی دولت (نقشه راه) به دولت رای می دهند و ملاک برای رسمیت یافتن دولت، نصف بعلاوه یک آرای مجلس است.

در این ارتباط «سامی الجمیل» رییس حزب «کتایب» لبنان از دولت حسان دیاب انتقاد و ادعا کرد: این دولت مانند دولت‌های پیشین می‌خواهد سیستم و نظام اقتصادی موجود در کشور را بدون تغییر اساسی و اصلاحات واقعی ادامه دهد.

پایگاه خبری النشره لبنان به نقل از الجمیل نوشت: حزب کتایب در جلسه رأی اعتماد حضور نخواهد داشت و ترجیح می‌دهد همراه تظاهرکنندگان در خیابان‌ها باشد.  

عده ای از معترضان دوشنبه شب در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اعلام کرده اند که فردا و پیش از جلسه علنی مجلس در مرکز بیروت تجمع می کنند و مانع ورود نمایندگان به ساختمان مجلس می شوند.

«ولید جنبلاط» رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه در صفحه توییتر خود از دوستان و طرفدارانش خواست به مرحله بسیار حساس لبنان توجه و از وارد شدن به کشمکش‌ها به ‌هر دلیلی خودداری کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: