به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران صبح روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه در رأس هیأتی در سومین سمینار امنیت هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی حضور یافت و در جلسه افتتاحیه این سمینار سخنرانی نمود.

در این نشست دو سالانه که با حضور قابل توجه وزرای خارجه و روسای سازمان های انرژی اتمی و دیگر مقامات از کشورهای مختلف در وین برگزار شد، معاون رییس جمهور ضمن یاداوری اهمیت برجام بعنوان یک دستاورد بین المللی و انتقاد از آمریکا و سیاست های نابخردانه دولت حاکم در این کشور، مسئولیت اروپا بعنوان یکی از طرف های اصلی این توافق در حفظ آن و رهایی از سیاست های زورگویانه و یک جانبه آمریکا را به آنها یاداور شد.

دکتر صالحی با بیان اینکه حفظ برجام در نهایت تأمین کننده امنیت هسته ای و تلاش های بین المللی در این حوزه است، دولت امریکا را مقصر اصلی شرایط موجود معرفی کرد و رفتار غیر مسئولانه و نامعقول رژیم حاکم در امریکا و اسراییل را محکوم نمود.

وی با یادآوری چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و رهایی از سلطه آمریکا، رفتار این کشور در عرصه بین المللی را تروریستی توصیف کرد و از آن جمله به شهادت سردار عزیر کشورمان، قاسم سلیمانی اشاره نمود و جدی بودن ایران در برخورد با هر گونه تجاوز از این قبیل و پاسخگویی متقابل را مورد تاکید قرار داد.

رییس سازمان انرژی اتمی با ذکر اقدامات گسترده و در حال انجام کشور در حوزه امنیت هسته ای، خواهان برخورد جامعه جهانی با تهدیداتی همچون حملات سایبری مانند ویروس استاکس نت به تاسیسات هسته ای ایران و همچنین خواستار محکوم کردن و توقف این حملات و اقدامات تروریستی همانند به شهادت رساندن دانشمندان هسته ای در ایران شد.

صالحی با یاداوری وظایف محوله به آژانس بر اساس منشور این سازمان، مسئولیت اولیه امنیت هسته ای را همچنان در حوزه دولت ها برشمرد و از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا نسبت به تضمین همکاری های بین المللی در حوزه امنیت هسته ای تمهیدات لازم را اندیشیده و از آسیب رسیدن به این همکاری ها به بهانه امنیت هسته ای پیشگیری نماید.

معاون رییس جمهور با یادآوری و قدردانی از همکاری های آژانس با کشورمان در حوزه امنیت هسته ای به ذکر نمونه هایی از این همکاری ها پرداخت. همچنین وی در خصوص نحوه تامین امنیت سایت های هسته ای و ازجمله رعایت موازین آژانس در خصوص امنیت دو نیروگاه در حال ساخت بوشهر توضیحات لازم را ارائه داد.

 صالحی بعنوان دومین سخنران در مراسم افتتاحیه این سمینار عالیرتبه شرکت و این سمینار قرار است در پایان بیانیه ای مشترک در سطح وزیران منتشر نماید که حاوی مطالب اجماعی از سوی کشورهای عضو آژانس است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: