«قاسم میرزایی نیکو»، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی برنا درباره رد کلیات بودجه 99 توسط نمایندگان اظهار کرد: کمیسیون تلفیق حدود یک سال روی  بودجه 99 کار و بررسی کرد اما همان زمان هم اعلام کرد دولت در این لایحه نتوانسته، کسری بودجه خود را از محل مطمئنی تامین کند.

عضو کمسیون انرژی ادامه داد: مثلا در بخش درآمدها، از ارقامی مثل بالای 170 هزار میلیارد تومان مالیات و یا 50 هزار میلیارد تومان تملک دارایی و 80 هزار میلیارد تومان فروش اوراق سخن گفته شده در حالی که وصول این میزان درآمد در سال های 97 و 98 بسیار پائین‌تر بوده و امکان تحقق آن‌ها بعید است.

میرزایی تاکید کرد: کمیسیون تلفیق به این موضوع در جلسات غیر علنی کمیسیون نیز پرداخت و به این مشکلات اشاره کرد که همه نمایندگان در آن جلسات حاضر نبودند.

او افزود: باید محل تامین مورد اطمینانی برای 60 هزار میلیارد تومان هزینه‌های عمرانی بودجه در نظر گرفته شود و اگر ما کلیات بودجه کنونی را تصویب کنیم در مجلس یازدهم با تغییر 90 درصدی در ترکیب اعضا با مشکل مواجه خواهد شد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 99 خاطرنشان کرد: دولت باید 3 دوازدهم بودجه را به صحن بدهد تا دوباره در کمیسیون تلفیق بررسی شود.

میرزایی‌نکو با بیان اینکه دولت باید واقعیات را به صورت شفاف به مردم و مجلس بگوید، در خصوص راهکارهای پیش روی دولت برای جبران کسری بودجه و یا پیشنهادات نمایندگان گفت: نمایندگان پیشنهاد دادند نهادها و مجموعه‌هایی که زیر مجموعه دولت نیستند اگر با درآمدهای خود به کمک کسری بودجه بیایند، این مشکل برطرف می‌شود اما متاسفانه این موضوع در اختیار دولت و مجلس نیست بلکه باید مقامات بالا و فرا‌تر از دولت و مجلس به این موضوع ورود کنند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 99 ادامه داد: راه دیگر پیش روی ما برای جبران کسری بودجه فروش نفت و کسب درآمدهای نفتی است که برای این منظور و برقرای روابط با کشورها باید به مذاکره نابرابر با آمریکا تن دهیم که اتفاق ناخوشایندی است، پس ناچاریم به راهکارهای داخلی رجوع کنیم که همان استفاده از درآمدها و ثروت برخی نهادهای غیر دولتی است.

خبرنگار: مرضیه صدری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: