به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از العالم، «حسین ذوالفقاری»، معاون وزیر کشور و رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، جمعه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح روند اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی پرداخت.

وی با بیان این که این طرح شامل تشدید محدودیت های بیشتری در ترددها و سفرها خواهد بود، گفت: کسانی که قصد مسافرت دارند از همین لحظه که اعلام می شود سفر خود را لغو کنند و اقدام به سفر نکنند. در این طرح این طور دیده شده است که افرادی که بنا است وارد شهرها بشوند صرفا افرادی که ساکن شهرها هستند اجازه ورود دارند اما به افرادی که غیرساکن باشند، اجازه ورود به دیگر شهرها داده نمی شود و حداکثر امکان عبور از کنارگذر شهرها را خواهند داشت.

ذوالفقاری با تاکید بر این که مردم سفر غیرضرور و اساسا سفر نداشته باشند، گفت: کسانی که الان در مسافرت هستند - البته نمی خواهیم تعجیل و زمان بگذاریم- اما سریعتر به خانه برگردند یعنی هر کس در مسافرت است به محل سکونت خود برگردد و کسانی هم که در محل سکونت خود هستند، برای سفر تصمیم نگیرند چرا که اگر به مسافرت بروند به طور قطع به داخل شهرها اجازه ورود ندارند، همه استانداران و مسوولین در استان ها در این مورد توجیه شده اند.

وی افزود: بنابراین آنهایی که الان در مسافر هستند می توانند به تدریج بدون ورود به شهرهای در مسیر به شهر خود برگردند. به عنوان مثال مسافری در اهواز و قصد برگشت به تهران یا هر نقطه ای دارد در جریان باشند که حرکت و امکانات را طوری تنظیم کنند که وارد شهرهای مسیر نشوند.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ادامه داد: یکسری موارد هم برای تشخیص در نظر گرفته شده است. یکی کدملی افراد است که دو رقم اول کدملی آنها به عنوان ساکن قلمداد می شود، پلاک خودرو و بیمه و سایر مواردی که می تواند تشخیص دهد که این شهر ساکن این شهر هست یا نیست.

ذوالفقاری یادآور شد: البته در بعضی جاها کارمندان و کارگرانی هستند که الان خارج از شهر محل کار خود هستند و باید برگردند به آن محلی که شاید محل سکونت آنها نیست، به عنوان مثال استان های بزرگ، شهرک های اطراف تهران کسانی هستند که در آنجا سکونت دارند اما محل کارشان در مرکز استان و یا تهران هستند که برای آنها هم تدابیری اندیشیده شده است که خود استانها کارت شناسایی یا کارتی که در این زمینه طراحی می شود تردد آنها دچار مشکل نشود.

وی تاکید کرد: هر طرحی را که برای محدودیت در سراسر کشور ایجاد کنیم یکسری مشکلات دارد که ما برای همه این بخش ها پیش بینی کردم اما عمده موفقیت این طرح به این است که مردم تصمیم بگیرند که سفر نروند که بتوانیم به حوزه بهداشت و درمان کمک کنیم که انشالله بر این بیماری غلبه کنند.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا گفت: اعمال محدودیت های حداکثری در حمل و نقل مسافرین اعم از هوایی، ریلی و اتوبوس های بین شهری است که مقرر شد براساس نیاز هر استان و اعلام استانداران به عنوان رییس ستاد استانی، وزارت راه و شهرسازی هماهنگی را انجام دهد که در طول این مدت این اتفاق افتاده که بعد از این هم این کار ادامه پیدا خواهد کرد و در حد ضرورت حمل و نقل های هر استان امکانات با رعایت پروتکل های بهداشتی که همه باید رعایت کنند در نظر گرفته می شود.

ذوالفقاری به موارد استثنایی هم اشاره کرد و گفت: همه وسایط نقلیه باری که مایحتاج عمومی و امکانات مختلف کشور را جابه جا می کنند، نیروهای امدادی، پلیس، درمانی،‌آتش نشانی و اورژانس از این قاعده مستثنا هستند و می توانند تردد کنند.

وی افزود: تعطیلی دانشگاه ها، مدارس، بوستان ها، پارک ها، مراکز ورزشی و لیستی که در این حوزه تنظیم شده که در اختیار استانداران قرار داده می شود که کاملا تعطیل خواهند شد. هر نقطه ای که به نوعی محلی برای تجمع مردم قرار بگیرد به استانها ابلاغ شده که آن قسمت ها را تعطیل کنند.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با بیان این که اصنافی که باید تعطیل شوند یا فعال شوند در سه گروه است، گفت: گروهی از اصناف که حتما باید به صورت صد در صد فعال و باز باشند که بتوانند مایحتاج و خدمات ضروری مردم را پاسخگو باشند که حتی برای آنها محدودیت زمان کاری هم در نظر گرفته نشده است و اگر بخواهند شبانه روز هم کار کنند استان ها این هماهنگی را خواهند داشت؛ بنابراین مردم در ارتباط با تامین مایحتاج ضروری و خدمات ضروری به هیچ وجه نگران نباشند چرا که از این طرح برداشت های دیگر نشود.

وی افزود: گروه دوم گروهی هستند که قطعا باید تعطیل شوند که لیست آن هم مشخص شده است و اجازه فعالیت تا پایان طرح نخواهند داشت و گروهی هم به تشخیص مسوولین استان در حد ضرورت برای خدمات دهی به مردم ضروری تشخیص می دهند که ستادهای استانی مسوولیت دارند با توجه به شرایط محلی و هر شهر در این حد این اماکن را فعال کنند که مشکلی از این جهت برای مردم به وجود نیاید و تمام اصناف و مراکزی که فعالیت خواهند داشت، باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

ذوالفقاری ادامه داد: بخشی از این تصمیماتی که گرفته شده به نوعی از گذشته در بعضی از استان ها با توجه به ایام تعطیلات نوروز و حتی همراهی اتحادیه ها و اصناف انجام شده است که منتها امروز دیگر سراسری به طور یکنواخت اجرا می شود.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا تاکید کرد: برگزاری هرگونه مراسم اعم از رسمی و غیررسمی که مستلزم تجمع افراد به گونه ای که در انتشار بیماری نقش داشته باشد ممنوع شده است و استانها ماموریت پیدا کردند که این مراسم را فعلا لغو کنند. کارهای توجیهی زیاد و همراهی های زیادی در این زمینه صورت گرفته است و بالاترین آن هم لغو سفر رهبر معظم انقلاب به مشهد بود.

وی ادامه داد: فعالیت ادارات و دستگاه های دولتی هم بر اساس بخشنامه معاون ریاست جمهوری خواهد بود که اعلام کردند. حداکثر دورکاری اعلام شده است. حداقل یا حداکثر یک سوم کارکنان به گونه ای برنامه ریزی شود که حداقل حضور کارکنان را در ادارات داشته باشیم.

ذوالفقاری گفت: بخشی از کارمندان بیش از ۲ میلیون نفری کاملا تعطیل هستند مثل آموزش و پرورش و دانشگاه ها که حوزه هایی هستند که کاملا تعطیل هستند. تعدادی هم که الزاما باید باشند مانند حوزه بهداشت و درمان، پلیس، مراکز امدادی، آتش نشانی و بخش های خدماتی شهرداری ها. درصد کمی باقی می مانند که قرار شد براساس دستورالعمل معاون رییس جمهور سازماندهی شوند که حداقل تردد و حداقل حضور را در محل کار داشته باشند تا بتوانیم به کاهش انتقال زنجیره این ویروس کمک کنیم.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا گفت: ضمانت اجرای این طرح و تصمیم این است که رانندگان خودروها به شهرهایی که ساکن نیستند نمی توانند وارد شوند و باید از کنارگذر عبور کرده و به شهر محل سکونت خود برود اما اگر تخلف کنند و وارد شهری که محل سکونت نیست بشوند تا یک ماه خودرو توقیف خواهد شد و مبلغ ۵۰۰ هزارتومان هم جریمه می شود که البته این غیراز مقررات راهنمایی و رانندگی است که می تواند محل استفاده همکاران در نیروی انتظامی باشد.

وی افزود: اصنافی که از این مقررات تخلف کنند محل کسب آنها به مدت یک ماه پلمپ خواهد شد علاوه بر مقررات امکان عمومی و اتحادیه ها که آن هم محل استفاده خواهد بود در صورتی که ضرورت پیدا کند. بنابراین انتظار این را داریم که مردم رعایت کنند که نیازی به این کارها نباشد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: