«محمد کاظمی»، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این پرسش که با توجه به اغتشاشات صورت گرفته در زندان‌های سراسر کشور، این کمسیون با قوه قضائیه جلسه‌ای داشته است یا خیر، به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: با توجه به تعطیلی مجلس و کمیسیون‌ها به نظر می‌رسد که کمیسیون  قضائی و حقوقی در ارتباط با مسئله شورش در زندان‌ها ارتباطی با قوه قضائیه برقرار نکرده است اما در این هفته که جلسات علنی مجلس برگزار می‌شود، ممکن است جلسه کمیسیون نیز تشکیل شود و در این زمینه بحث‌هایی صورت بگیرد.

این نماینده مجلس در رابطه با میزان اثرگذاری کمیسیون قضائی و حقوقی بر تصمیمات قوه قضائیه افزود: قوه قضائیه مستقل است و در این زمینه می‌تواند به تنهایی تصمیم‌گیری کند. قوه قضاییه تاکنون هم در بحث اعطای مرخصی به زندانیان به خوبی عمل کرده است. تعدادی از زندانی‌هایی که بنا به دلایلی قوه قضائیه نمی‌توانست به آنها مرخصی بدهد به این قضیه معترض هستند که این اعتراض به درگیری ختم شده اما این قبیل اغتشاشات، قابل کنترل است.

کاظمی عملکرد قوه قضائیه در مواجه با کرونا و اعطای مرخصی به زندانیان را خوب ارزیابی کرد و ادامه داد: کمیسیون قضائی و حقوقی نمی‌تواند دخالتی در تصمیمات قوه قضائیه داشته باشد و تنها از باب خیرخواهی و نظارتی که این کمیسیون می‌تواند بر روی عملکرد این قوه داشته باشد، می‌تواند توصیه‌هایی داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه توصیه‌های این کمیسیون به قوه قضائیه شامل چه مواردی می‌شود؟ تصریح کرد: در حال حاضر نمی‌دانیم که چند درصد از زندانیان به مرخصی رفتند و چه استثناهایی در نظر گرفته شده است اما اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی هیچ خطری برای جامعه ندارد.

کاظمی در پایان خاطرنشان کرد: مرخصی دادن به سارقین مسلح، قاچاقچیان عمده و افرادی که به جرم اختلاس و فساد دستگیر  شدند، صلاح نیست اما معتقدم به همه محکومین سیاسی و امنیتی می‌توان مرخصی داد و مشکلی، ایجاد نمی‌شود.

خبرنگار: فرشته صائمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: