به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا، روزنامه های همشهری و ایران در روزهای آینده از انتشار کاغذی خودداری و به انتشار آنلاین و برخط اقدام می کنند. 

روزنامه همشهری در اطلاعیه ای با اعلام این خبر، آدرس سایت و کانال های این روزنامه در فضای مجازی را اعلام کرد. متن اطلاعیه روزنامه همشهری به این شرح است: 

" انتشار همشهری در زمانه کرونا

مهران کرمی_ مدیر مسئول

شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ برای تاریخ مطبوعات ایران روزی منحصر‌به‌فرد و اندوه‌بار خواهد بود. روزی که چرخ مطبوعات ایران برای نخستین بار از زمان آمدن این حرفه به کشور پس از ۱۷۰ سال از حرکت ایستاد.

مطبوعات ایران در این ۱۷۰ سال سختی‌ها و تحولات فروانی همچون انقلاب مشروطیت، جنگ جهانی اول و دوم و اشغال کشور به دست قوای متفقین، کودتای ۲۸ مرداد، انقلاب اسلامی، جنگ، سازندگی، اصلاحات و حوادث سال‌های پس‌از آن را از سرگذراند. سال‌هایی که برای نشریات کاغذی تجربیات تلخ و شیرین فراوانی داشت ولی هیچ‌کدام نتوانستند مطبوعات را از تک‌ و تا بیندازند. در همه این ۱۷۰ سال محدودیت‌ها و تنگناهای سیاسی برای مطبوعات وجود داشت اما این انقلاب دیجیتالی و سربرآوردن رسانه‌ها و شبه‌رسانه‌های دنیای مجازی بود که با گسترش استفاده از فن‌آوری هوشمند موبایلی، رسانه‌های مکتوب را به گردابی بی‌برگشت کشاند.

گران‌جانی مطبوعات ایران تا همین چند هفته پیش و جهانگیر شدن ویروس کرونا به مقاومت در برابر فشارها ادامه داشت و مطبوعات با وجود چالش‌های فراوان کاغذ و چاپ و مشکلات اقتصادی به زندگی خود ادامه می‌دادند. 

کرونا با مطبوعات ایران و همچنین برخی از دیگر کشورها کاری کرد که تا پیش از آن هیچ جنگ و انقلاب اجتماعی و سیاسی و دیجیتالی نکرده بود تا بدانجا که از کیهان تا شرق و از جوان تا همشهری را به یک سرنوشت دچار کرد. 

این سرنوشت اگر چه توقیف موقت است و مطبوعات در این سال‌ها و دهه‌ها توقیف موقت کم ندیده است اما این بار همچون خود کرونا، خودی و غیر خودی و مسئول و معمولی نکرد و همه را به یک حکم راند. 

به هر حال اگرچه هیچ روزنامه و روزنامه‌نگاری از بسته‌شدن روزنامه و نشریه‌اش خوشنود نمی‌شود ولی از آنجا که به شکست کشاندن ویروس مرگبار کرونا نیازمند گسستن زنجیره انتقال است و انتشار کاغذ به دست خواننده نیز می‌توانست در این گسست وقفه ایجاد کند ما مطبوعاتی‌ها به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا گردن نهادیم و تا زمانی که مسئولان امر پایان اپیدمی کرونا را اعلام کنند در کنار آنان به مخاطبان خود با حفظ فاصله‌گذاری فیزیکی به تلاش پی‌گیر برای روشنگری و اطلاع‌رسانی در حوزه‌های دیگر همچون آنلاین، ویدیوکست و پادکست و حضور در فضای مجازی ادامه خواهیم داد.

مخاطبان همشهری همچنان می‌توانند اخبار و فعالیت‌های خبرنگاران همشهری را از طریق دامنه‌های زیر پی‌گیری کنند:

۱) کانال تلگرام روزنامه به نشانی:

(@hamshahrinews)

۲) همشهری آنلاین که به طور مرتب اخبار و گزارش‌های خبرنگاران همشهری را در اختیار خوانندگان عزیز می‌گذارد.

(hamshahrionline.ir) و (@hamshahrionlinenews)

۳) همشهری تی‌وی که فایل‌های صوتی و تصویری تولید شده را منتشر می‌کند.

(@Hamshahri_TV)

۴) وب‌سایت روزنامه همشهری:

newspaper.hamshahrionline.ir 

توییتر:

twitter.com/hamshahrinews

اینستاگرام:

instagram.com/hamshahrinewspaper

امیدوارم در آینده نزدیک و با شکست دادن کرونا و جشن پیروزی بتوانیم بار دیگر با نسخه چاپی روزنامه به میان خوانندگان بیاییم."

همچنین موسسه ایران هم در اطلاعیه ضمن اعلام دورکاری خبرنگاران این موسسه، آدرس آنلاین روزنامه ایران و سایر روزنامه های موسسه ایران را اعلام کرد. متن اطلاعیه موسسه ایران به این شرح است:

"با نام خدا 

اطلاعیه‌ی دفتر مدیر عامل موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران

همکاران ارجمند! مخاطیان عزیز  

با آرزوی سلامتی و فرخندگی ایام نوروز و اعیاد شعبانیه به اطلاع می‌رساند که این موسسه برای حفظ سلامت کارکنان خود همچنان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را تا بیستم فروردین ماه ادامه خواهد داد و انتشار روزنامه هم چنان به صورت دورکاری همکاران تدارک دیده خواهد شد.

از آن جا که فعالیت چاپخانه‌ها طبق مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا ممنوع است  لذا روزنامه‌های ایران و ایران ورزشی همچون ایام نوروزی  تا تاریخ بیستم فروردین به صورت الکترونیکی منتشر خواهد شد.بر این اساس تمام  روزنامه‌های موسسه ایران شامل  ایران، ایران ورزشی، ایران سپید، ایران دیلی و الوفاق از روز شنبه به صورت کامل بر روی سایت‌های اینترنتی خود قابل مشاهده هستند که می‌توان تمام فایل‌های آن را دانلود و منتشر کرد.هم‌چنین سایت ایران آنلاین و اکانت‌های موسسه در شبکه‌های اجتماعی که در تعطیلات نوروز به صورت تمام وقت فعالیت داشتند، به فعالیت خود همچنان ادامه خواهند داد.

از همه‌ی همکاران درخواست می‌شود طبق مصوبه موسسه و تصمیم مدیریتی (دورکاری در حداکثر بخش‌ها) به انجام وظایف خود از ۱۵  تا ۲۰ فروردین ماه  عمل کنند.

تمام مخاطبان و مشتریان نشریات موسسه نیز می‌توانند از طریق تلفن و اینترنت نیازهای اطلاع رسانی، بازرگانی و آگهی‌های خود را همچون گذشته دنبال کنند و همکاران ما پاسخگویی لازم را خواهند داشت. امیدواریم با رعایت نکات بهداشتی و رعایت مصوبات ستاد مقابله با کرونا از سوی مردم و کاهش شیوع و اپیدمی این بیماری مجددا فضای کاری به روال عادی خود بازگردد.

مخاطبان ایران همچنان می‌توانند اخبار و فعالیت‌های خبرنگاران و محتوای نشریات موسسه ایران از آدرس‌های زیر استفاده کنید 

روزنامه ایران

Www.Irannewspaper.com

سایت ایران آنلاین 

   ion.ir/

تلگرام             

  @irannewspaper 

تویتر 

https://twitter.com/IranNewspaper/

صفحه چند رسانه ای ایران در اینستاگرام 

https://instagram.com/irannewspapermedia

سایت آژانس عکس ایران 

http://www.iipa.ir

کانال روزنامه انگلیسی ایران دیلی 

http://t.me/iran_daily_online

کانال روزنامه ایران ورزشی

@iranvarzeshii

تلفن بخش بازگانی :

۱۸۷۷

۸۸۵۰۰۶۰۲

امیدوارم در هفته های آتی  با نسخه چاپی روزنامه های موسسه ایران  در کنار محصولات آنلاین ،صوتی و تصویری در کنار خوانندگان  گرانقدر  باشیم."

لازم به ذکر است، روزنامه های کشور با مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا از انتشار کاغذی منع شده اند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: