«قاسم محبعلی»، کارشناس مسائل بین‌الملل، در واکنش به صحبت‌های اخیر ترامپ مبنی بر اینکه ایران از آمریکا درخواستی برای کاهش تحریم‌ها نکرده و کافی است مقامات ایرانی برای گفت‌وگو تماس بگیرند، به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: امکان لغو تحریم‌ها از طریق دیپلماسی ممکن است. به عبارت دیگر اینکه، آمریکایی‌ها یک‌طرفه و بدون هیچ‌گونه توافق و تفاهمی تحریم‌ها بردارند، امکان پذیر نیست چراکه در حال حاضر میان ایران و آمریکا فضای مخاصمه حاکم است و طرفین اعتمادی به یکدیگر ندارند.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه «تحریم‌ها مخصوصا در این شرایط مضراتی برای اقتصاد، رفاه و امنیت مردم ایران دارد» افزود: به نفع جمهوری اسلامی است که از طریق راهکارهای دیپلماتیک و اعضای برجام که عضو شورای امنیت سازمان ملل هستند و سایر کشورهای موثر، مانند ژاپن و عمان که قبل از این اقداماتی برای کاهش تشنج و مذاکره میان طرفین انجام دادند، این وضعیت را مدیریت کند و از طریق یک تفاهم تحریم‌ها را کاهش دهد.

محبعلی در خصوص مذاکره مستقیم و بی‌واسطه ایران و آمریکا تصریح کرد: مذاکره مستقیم با آمریکا بستگی به تصمیم سیاسی دارد که در سطح کشور گرفته می‌شود و زمانی که این تصمیم گرفته شود به وزارت امور خارجه ماموریت داده می‌شود که از طریق دیپلماسی با حفظ مصالح و منافع ملی کشور با طرف مقابل گفتگو کند. همانطور که بسیاری از کشورها نظیر چین و روسیه با وجود اختلافات زیادی که با آمریکا دارند اما در مورد برخی مسائل با این کشور، گفتگو و همکاری می‌کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به سابقه روابط ایران و آمریکا خاطرنشان کرد: همانطور که در گذشته ایران و آمریکا در مورد موضوعات مختلفی نظیر طالبان در افغانستان، صدام در عراق و یا بوسنی مذاکره کردند، در این مورد که امنیت و منافع ملی ایران مطرح است، امکان شکل‌گیری مذاکره وجود دارد. کما اینکه در حال حاضر افکار عمومی جهان و دولت‌های دیگر از لغو تحریم‌ها حمایت می‌کنند.

محبعلی در پاسخ به این پرسش که افکار عمومی داخلی نیز آمادگی پذیرش مذاکره ایران با آمریکا را دارد؟ اظهار کرد: این مورد به نظرسنجی نیاز دارد اما به نظر می‌رسد هم کارشناسان و هم اکثر افکار عمومی ایران با برپایی صلح، کاهش تشنج و خطراتی که کشور را تهدید می‌کند، موافق هستند. در واقع ایران از طریق صلح و امنیت وضعیت بهتری در منطقه پیدا می‌کند و از طرف دیگر مردم منطقه به ویژه مردم عراق، یمن و افغانستان  هم احساس آرامش بیشتری خواهند داشت.

خبرنگار: فرشته صائمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: