به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا, با گذشت حدود ۹ ماه از تحویل اولین سامانه پدافند موشکی «اس-۴۰۰» توسط روسیه به ترکیه، آمریکا اما هنوز از فشار خود بر آنکارا برای عدم راه‌اندازی این سامانه دست برنداشته است.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، «کِی بِیلی هوچیسون» نماینده آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید اگر ترکیه عملیاتی کردن سامانه پدافندی اس-۴۰۰ را کنار بگذارد، واشنگتن نیز احتمالاً در موضوع ادلب به کمک این کشور بیاید.

هوچیسون در گفت‌وگوی کوتاه با خبرنگاران، بدون اشاره به جزئیات کمکی که آمریکا به ترکیه خواهد کرد، توضیح داد: «امیدواریم [دولت] ترکیه سامانه پدافند موشکی روسی را در کشور خود قرار ندهد. این کار، مانع ارائه برخی توانمندی‌هایی است که ما مایلیم به آنها در مبارزه با ستیزه‌جویی سوریه ارائه کنیم».

وی در ادامه افزود: «ما می‌خواهیم منطقه ادلب... محافظت‌شده باشد و به نظرم نظامیان ترکیه نیز با آن موافق هستند، آنها تلاش می‌کنند که همین کار را انجام بدهند».

این مقام آمریکایی با تلاش برای برگرداندن رأی ترکیه از روس‌ها، اظهار داشت: «امیدواریم ترکیه‌ای‌ها، که قربانی ستیزه‌جویی روسیه-سوریه هستند، آن سامانه پدافندی را که در آنکارا قرار دارد کنار بگذارند و به ما آزادی عمل بدهند تا به آنها کمک کنیم به صورت کامل از مردم سوریه محافظت کنند».

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: