«سعید شریعتی»، عضو حزب اتحاد ملت و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در ارزیابی حضور جریان‌های سیاسی در مجلس یازدهم به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: ترکیب مجلس یازدهم، ترکیبی از پیش تعیین شده برای اکثریت بخشیدن به یک جریان سیاسی خاص است که پایگاه حداقلی در جامعه ایران دارد. در حقیقت پشت صحنه چنین مجلسی با هدف از کارایی انداختن مجلس به عنوان خانه ملت و جایی که صدای اکثریت ملت باید از آن شنیده شود و مطالبات اکثریت تبدیل به قانون و رویه‌های اجرایی در جامعه شود، طراحی شده است. در واقع طراحان چنین مجلسی بیش از آنکه به دنبال قدرت گرفتن یک جریان سیاسی خاصی در کشور باشند اساس دموکراسی، حاکمیت مردم و خواست و مطالبات مردم را هدف گرفتند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه «ترکیب مجلس یازدهم با هدف حذف مجلس از جریان تصمیم‌گیری طراحی شده است» افزود: در یکی از تجمعاتی که بعد از حوادث آبان ماه برگزار شد پرچمی دیده شد که روی آن نوشته بود Kلیاخوف کجایی؟!L. زمانی که محمدعلی شاه توسط گارد قذاق به فرماندهی ژنرال لیاخوف، مجلس شورای ملی مشروطه را به توپ بست بعد از آن دوران استبداد صغیر شکل گرفت و تا پایان حکومت محمدعلی شاه و فرار وی این وضعیت ادامه داشت. لذا اساس مجلس شورا در حاکمیت شورایی از بدو شکل‌گیری در تاریخ سیاسی ایران مخالفانی داشته است. همواره افرادی از شنیدن صدای مردم از زبان نمایندگان واقعی مردم در تریبون مجلس، بدن‌شان می‌لرزیده است و نگران بودند بحث‌هایی از این تریبون مطرح شود که مورد قبول واقع نشود.

شریعتی با تاکید بر اینکه تاریخ تکرار حوادث است، تصریح کرد: در سراسر دنیا کشورهایی که دوره گذار از اقتدار گراییِ مردسالارانه به سمت مردم‌سالاری و دموکراسی را طی کردند همواره با چنین پدیده‌هایی نظیر به توپ بستن مجلس از طرف جریانات مخالف، مواجه بودند. برخی مواقع توسط گلوله‌های سربی و زمانی هم از طریق روش‌های شبه قانونی و محدود کردن حق انتخاب مردم مجلس را به توپ بسته‌اند.

این عضو حزب اتحاد ملت ادامه داد: دو ماه مهم سال، یعنی از اوایل بهمن ماه تاکنون که اواسط فروردین ماه است، که زمان تصویب بودجه سال آینده است مجلس عملا اقدامی انجام نداده و در این مورد، جلسه‌ای برگزار نکرده است، این در حالی است که همه جلسات برگزار می‌شوند و تنها جلسه مجلس تشکیل نمی‌شود.

شریعتی با تاکید بر اینکه ممکن است بر اساس مصلحت کشور مجلس تعطیل شود اما در حال حاضر که مجلس تعطیل است چرا باید نمایندگان حقوق بگیرند؟!  اظهار کرد: وقتی کمیسیون تلفیق با حدود 50 نفر تشکیل می‌شود، یعنی 50 نفر کرونا نمی‌گیرند و 290 نفر کرونا می‌گیرند؟! به راحتی مجلس تعطیل می‌شود و هیچ‌کسی نسبت به این قضیه معترض نیست. دلیل این برخورد منفعلانه نسبت به تعطیلی مجلس این است که سال‌ها‌ تلاش شده که مجلس از گردونه تصمیم‌گیری در کشور حذف شود. در حال حاضر مجلسی که باید در رأس امور باشد، تحت امور است لذا اگر مجلس تا خردادماه تعطیل باشد، هیچ کس نمی گوید چرا تعطیل شد و اعتراضی نمی‌کنند.

این عضو حزب اتحاد ملت خاطرنشان کرد: این موارد بیان‌گر این است که جریانی وجود دارد که اساسا با هر گونه شورا، مشورت و حاکمیت رأی مردم مخالف است. از ابتدای سال گذشته مطرح می‌شد که که اراده‌ای می‌خواهد مجلس آینده کاملا یکدست باشد و بدون مزاحمتی، طرح‌ها به راحتی تصویب شوند.

شریعتی با اشاره با میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم افزود: اکثریت نمایندگان آینده با حداقل رأی توانستند کرسی‌های مجلس یازدهم را بدست آورند. به عنوان مثال90 نماینده منتخب کلان شهرها که شامل بیش از یک سوم کرسی‌های مجلس می‌شود با رأی 12درصد مردم، وارد مجلس شدند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: در واقع میزان مشارکت در کلان شهرها حدود 20 درصد بوده است یعنی 80درصد واجدین شرایط در کلان شهرها در انتخابات شرکت نکردند، در نتیجه افرادی که از کلان شهرهایی مثل تهران، مشهد، تبریز و اصفهان منتخب شدند با رأی 12درصد مردم وارد مجلس شدند.

شریعتی با بیان اینکه «مجلس یازدهم حداکثر می‌تواند سخنگوی 30 درصد جامعه ایران باشد و صدای 70 درصد جامعه ایران حذف شده است» اظهار کرد: وقتی قرار است نهادی سخنگو و مطالبه‌گر صد در صد جامعه باشد، سخنگوی 30 درصد است، کارایی و اثرگذاری توجه به آن در همین اندازه کاهش یافته است. مجلس یازدهم نه از نظر مردم اهمیتی دارد و جایگاهی در حاکمیت ندارد.

خبرنگار: فرشته صائمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: