به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ چندی قبل روزنامه گاردین به نقل از منابع آگاه از تصمیم دولت دونالد ترامپ جهت خروج از «معاهده آسمان‌‌های باز» خبر داد که به دنبال این تصمیم، آمریکا از معاهده مذکور خارج شد.

در همین راستا «حسن هانی‌زاده»، کارشناس مسائل خاورمیانه، در خصوص اینکه خروج ایالات متحده از این معاهده منجر به افزایش پروازهای تجسسی این کشور بر فراز آسمان سایر کشورها خواهد شد یا خیر، به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: قواعد بین‌المللی پروازی یکسری قواعدی است که از گذشته بوده و همه کشورها ملزم به رعایت آن هستند، براساس این معاهده بدون مجوز امکان عبور هوایی از یک کشور وجود ندارد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با انگیزه خروج آمریکا از این معاهده بین‌المللی افزود: این گونه قوانین از گذشته و طبق توافقات وین، ژنو و نیویورک بعد از جنگ دوم جهانی عملیاتی شده اما باتوجه به اینکه آمریکا بارها حریم هوایی کشورها، مخصوصا کشورهای غرب آسیا را نقض کرده و از طرفی در سوریه و عراق یکسری پایگاه‌هایی دارد که این پایگاه‌ها و پرواز هواپیماهای آمریکایی در عراق باید با هماهنگی دولت عراق صورت بگیرد، تصمیم گرفته است که از این معاهده خارج شود.

هانی‌زاده با اشاره به رویه دولت فعلی آمریکا در قبال معاهدات و توافقات بین‌المللی اظهار کرد: دونالد ترامپ از سال 2017 تا کنون از چندین توافق‌نامه بین‌المللی خارج شده است که نشان می‌دهد آمریکا مخصوصا تیم دونالد ترامپ خیلی به قواعد و قوانین بین‌المللی پایبند نیستند. لذا خروج آمریکا از این پروتکل هوایی نشان می‌دهد که این کشور، قصد دارد بدون هماهنگی پروازهای تجسسی خود را بر فراز آسمان‌های سایر کشورها، گسترش بدهد.

این تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه در پایان خاطرنشان کرد: ایالات متحده به دنبال این است که مانورهای هوایی خود را در سطح منطقه و جهان افزایش بدهد. با توجه به اینکه آمریکایی‌ها و تیم رئیس جمهور فعلی این کشور هیچ‌گاه به قوانین بین‌المللی، توافقات و پروتکل‎های جهانی پایبند نیستند، قصد دارند قانون جنگل را در زمین، هوا و دریا عملیاتی کنند.

خبرنگار: فرشته صائمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: