به گزارش خبرگزاری برنا ، بیش از 800 طرح کشاورزی  در شمال سیستان وبلوچستان به بهره برداری رسید. 803 طرح به حوزه آب و خاک و  چهار طرح دیگر به حوزه منابع طبیعی و آبخیز داری اختصاص دارد.

مرحله نخست طرح انتقال آب به 46 هزارهکتار از اراضی کشاورزی دشت سیستان از شاخص ترین طرح هایی است که  به بهره برداری رسید.

دشت سیستان سرزمینی است که کشاورزانش با بیش از 20 سال خشکسالی سخت دست و پنجه نرم می کنند و حالا طرح ملی انتقال آب با لوله به اراضی آن، گامی بلند برای امید به رونق، تولید و کشاورزی است.

برای اجرای این طرح ملی تاکنون با حمایت ویژه مقام معظم رهبری تاکنون بیش از سه هزار و 400 میلیارد تومان اعتبار صرف شده است.

طرح انتقال آب به 46 هزارهکتار از اراضی کشاورزی دشت سیستان از شاخص ترین طرح ها

غلام حیدر زورقی در این خصوص گفت: 807 پروژه بخش کشاورزی به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در شمال سیستان و بلوچستان افتتاح شد.

وی بیان کرد: در این دوره از سفر وزیر جهاد کشاورزی 32 هزار هکتار از طرح انتقال آب با لوله و آبیاری 46 هزار هکتار اراضی دشت سیستان به بهر برداری رسید که زمینه اشتغال 45 هزار نفر ار نیز فراهم می کند.

این مقام مسئول در ادامه به مرمت و بازسازی 230 رشته قنات در استان اشاره کرد و گفت: با اجرای این پروژه نیز اشتغال 690 نفر  مهیا می شود.
 
ویگفت: اجرای چهار هزار و 562 هکتار سیستم نوین آبیاری به تعداد199 مورد و اشتغال 6 هزار و 543 نفر اشتغالزایی، اجرای سه پروژه عملیات آب و خاک تعاونی های تولید، مالچ اشی سه هزار و 200 هکتار در شهرهای ایرانشهر، بمپور، زهک و میرجاوه و اجرای 14 هزار هکتار پخش آب در منطقه سیستان را از دیگر طرح ها بیان کرد.

زورقی اجرای یکصد هزار متر مکعب عملیات آبخیز داری در منطقه خاش را دیگر طرح عنوان کرد و گفت: نهالکاری در سه هزار و 500 هکتار  نیز یکی دیگر از پروژه های افتتاح شده امروز در بخش کشاورزی می باشد.

گفتنی است با افتتاح 807 پروژه بخش کشاورزی زمینه اشتغال برای 53 هزار و 441 نفر فراهم خواهد شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: