به گزارش خبرگزاری برنا ، احمدعلی موهبتی در نشستی که با حضور دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و مسؤولان استانی که در دفتر امام جمعه زاهدان برگزار شد؛ با بیان اینکه تحرکات و ترانزیت به عنوان اولین مزیت استان و معدن در بخش دوم سند آمایش، دومین مزیت استان شناخته شده است؛ اظهار داشت: برخی از این ظرفیت‌ها مانند معادن غنی طلا و مس و … به تنهایی می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی کشور شود که عدم توجه به این ظرفیت‌ها در گذشته باعث شده، کشور از مزایای این استان محروم بماند.

وی گفت: در حال حاضر سیستان و بلوچستان مورد توجه مقام معظم رهبری دولت و سایر ارکان نظام است و خدمات خوبی در استان انجام شده است که این خدمات متعلق به نظام است و نباید به نام شخص و یا دولت خاصی مصادره شود.

استاندار افزود: در سند آمایش استان مهمترین مزیت استان ترانزیت و تجارت عنوان شده است و سیستان و بلوچستان تنها استان کشور است که با کشور پاکستان هم مرز است و از طریق این کشور با کشورهای هند و چین که ۳۵ درصد جمعیت جهان مربوط به این سه کشور می‌باشد، در ارتباط است و از طرفی با جمعیت ۲و نیم میلیاردی کشورهای عضو آیورا ۵۰ درصد جمعیت جهان را شامل می‌شوند که بهترین دسترسی را به آب‌های آزاد و ظرفیت‌های ترانزیتی و تجاری را در حوزه سیستان و بلوچستان دارا می‌باشند.

موهبتی گفت: مقام معظم رهبری  دو کلید واژه “گنج پنهان” و “تنگه احد” را برای سیستان و بلوچستان به کار برده‌اند و دولت برای تحقق ایشان، توجه ویژه و سرمایه گذاری زیادی در حوزه‌های مختلف از قبیل بندر، راه‌آهن، بزرگراه، فرودگاه‌ها، ساماندهی حاشیه نشینی و گازرسانی انجام داده است و به رغم اینکه شرایط اقتصادی کشور خوب نیست، اما طرح‌های استان با جدیت در حال اجرا است.

وی با اشاره به مشکل عدم دسترسی برخی مناطق به شبکه آب آشامیدنی، تصریح کرد: آنچه که بیشتر مردم استان را زجر می‌دهد عدم دسترسی راحت به آب آشامیدنی است به طوری که چندین سد در سطح استان ساخته شده است و علی رغم گذشت مدت زمان زیادی از ساخت این سدها اما شبکه انتقال آب به مناطق و روستاهای پایین دست آن اجرا نشده که این برای مردم ایجاد مشکل کرده است.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان با اشاره به وضعیت جاده‌های استان؛ گفت: متأسفانه این استان فاقد آزادراه بوده و تنها ۳ درصد از بزرگراه‌های کشور را دارا است لذا اگر قرار است ترانزیت به عنوان اولین مزیت استان انجام شود و بندر چابهار در توسعه شرق کشور نقش آفرینی کند بایستی به زیرساخت‌های حمل و نقل به ویژه تکمیل بزرگراه‌های استان توجه جدی گردد.

موهبتی ادامه داد: برای شکوفایی استعدادهای سیستان و بلوچستان که یک و نیم درصد مساحت کشور و ۲۰ درصد از مرزهای کشور را دارا است و از سویی دارای عقب ماندگی تاریخی و فاقد زیرساخت‌های مناسب می‌باشد؛ می‌بایست ردیف‌های ویژه اعتباری از سوی مجلس شورای اسلامی در برنامه هفتم توسعه در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به سفر اعضای کمیسیون‌های مختلف مجلس و شخصیت‌های کشوری به استان؛ گفت: امیدواریم که این سفرها اثرگذاری مطلوب برای توسعه استان داشته باشد و انتظار داریم که همه بخش‌های مختلف نظام برای یک بازه زمانی به خصوص در برنامه هفتم توسعه، باعث توسعه مطلوب استان گردد و به ویژه توسعه اقتصادی را رقم بزند و شاخص‌های توسعه استان را به میانگین کشوری برساند.

گفتنی است در این دیدار آیت الله محامی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان نیز گفت: این استان با وجود خدمات انجام شده از سوی نظام و دولت از محرومیت تاریخی رنج می‌برد.

وی افزود: ظرفیت‌های ویژه‌ای در زمینه مرز، معادن، سواحل و از همه مهمتر مردم وفادار در این استان وجود دارد و این استان در شاخص‌های توسعه جزو ضعیف‌ترین استان‌های کشور است که نیازمند توجه جدی می‌باشد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: