به گزارش خبرگزاری برنا ، علیرضا جلالزایی بیان کرد: این میزان از اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در سال ۹۹ از وزارت به پایگاه های ملی استان تخصیص یافته است.

وی ادامه داد: این میزان اعتبار به پایگاه های ملی کوه خواجه، آسبادهای سیستان، پایگاه ملی بمپور و باغ شهر جالق هر کدام 2 میلیارد ریال تخصیص یافته است.

جلالزایی گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان به دلیل اهمیت بالای این پایگاه ها در تلاش برای ثبت جهانی آن هاست.

وی اظهار کرد: از میان این پایگاه ها، آسبادها در اولویت قرار دارد و امیدواریم با تکمیل پرونده و تایید شورای جهانی ثبت، نام این اثر تاریخی نیز در فهرست  آثار یونسکو قرار گیرد.

این مقام مسئول بیان کرد: تاکنون سه اثر از سیستان و بلوچستان شامل بیابان لوت، شهرسوخته و سفال کلپورگان ثبت جهانی شده است و پیگیری ها برای ثبت جهانی چهارمین اثر استان با محوریت آسبادهای سیستان در حال انجام است و امیدواریم امسال ثبت شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: ثبت آسبادهای سیستان قرار است با دو استان دیگر و حتی با کشورهای خارج از محدوده جغرافیایی ایران مثل افغانستان انجام شود که تاکنون حضور استان‌های خراسان رضوی با محوریت نشتیفان خاستگاه آسبادهای منطقه خراسان رضوی و خراسان جنوبی با محوریت نهبندان تایید شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: