به گزارش خبرگزاری برنا ، احمدعلی موهبتی در نشست کار ویژه مرز سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پایانه‌های مرزی فرصتی است تا همه فعالان اقتصادی بتوانند از ظرفیت این پایانه‌ها استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه پایانه‌های صادراتی باید برای ساکنان منفعت به دنبال داشته باشد؛ افزود: اگر امتیازات داده شده در این خصوص تسهیل کننده نباشد حتماً باید باطل شوند.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مرز ریمدان در هفته‌های گذشته راه‌اندازی شده و بزودی مرز پیشین نیز راه اندازی می‌شود؛ ادامه داد: مرز کوهک، گمشاد و همچنین مرز هوایی چابهار به زابل به جهت ضرورتی که برای بحث‌های توسعه وجود دارد، راه اندازی خواهند شد.

وی بیان کرد: تصمیمات و اقدامات حوزه مرز باید از سو استفاده افراد سودجو، جلوگیری کند و برای مرزنشینان منافع و معافیت‌های متفاوتی دیده شود.

موهبتی افزود: تغییر نگاه انسدادی به نگاه توسعه‌ای در سیستان و بلوچستان یکی از اتفاقات خوب در استان است که امیدوارم این رویکرد تقویت و ادامه یابد.

پایانه‌های صادراتی به صورت فراخوان واگذار می‌شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: پایانه‌های صادراتی بر اساس اهلیت سرمایه گذار به صورت فراخوان واگذار می‌شود.

ماندانا زنگنه اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام شده توسط نهادهای متولی، بویژه سازمان صمت، خوشبختانه منطقه ویژه میرجاوه در شورای پژوهشی مطرح شده که زمینه اجرایی شدن این طرح را فراهم می‌کند.

وی افزود: در مورد منطقه ویژه اقتصادی رامشار هم اصلاح محدوده انجام شده و اقدامات لازم برای شروع عملیات اجرایی را انجام دادیم که از این هفته عملیات اجرایی آن انجام می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: با وجود شیوع کرونا، مرزهای اقتصادی این استان فعال بودند که این نشان دهنده ظرفیت بسیار خوب تجارت و مبادلات مرزی با دو کشور افغانستان و پاکستان است.

وی با اشاره به اینکه افغانستان پنجمین شریک تجاری ایران و پاکستان به عنوان تنها کشور هم مرز سیستان و بلوچستان است، افزود: برای رسیدن به اهدافی که در ارتباط با تجارت با این ۲ کشور داریم تلاش می‌کنیم.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ۱۳۸ نماینده از استان‌های مرزی در مجلس حضور دارند که این یک قدرت بزرگی است و باید اقدامات جدی انجام و موانع و مشکلات مشخص شود چرا که برخی موانع از جانب خود ما ایجاد می‌شود و بخشی از جانب کشورهای همسایه است.

فداحسین مالکی اظهار داشت: قوانین مزاحم، تعارض قوانین و همه موارد را به وزارتخانه‌های مربوط اعلام کردیم تا روان‌سازی در سطح کشور فراهم شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: