۹۰۰ تن محصولات گلخانه‌ای از خاش صادر شد

۹۰۰ تن محصولات گلخانه‌ای از خاش صادر شد

مدیر جهادکشاورزی خاش گفت: ۹۰۰ تن انواع محصولات گلخانه‌ای امسال از این شهرستان به خارج کشور صادر شده بطوریکه رتبه نخست را در این زمینه در سیستان و بلوچستان برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری برنا از سیستان و بلوچستان ، شیرزاد کمالی اظهارداشت: صادرات اغلب محصولات گلخانه‌ای خاش همواره رو به رشد بوده بطوریکه امسال نیز به لحاظ وزنی ۴۰ درصد رشد داشته است.

وی بیان کرد: این نهاد برای تولیدکنندگان محصولات گلخانه‌ای با برگزاری دوره‌ آموزشی شیوه صحیح فرآوری، سورت و بسته‌بندی و همچنین برندسازی محصولات طبق استانداردهای جهانی دانش و مهارت مورد نیاز بهره برداران را به نحو مطلوب افزایش داده است.

مدیر جهادکشاورزی خاش افزود: بخش عمده صادرات محصولات کشاورزی بویژه گلخانه‌ای این شهرستان به کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، پاکستان و کویت بوده و همچنین قسمت اعظم صادرات محصول بادمجان به کشور روسیه انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: هم‌اینک ۸۴ هکتار از اراضی خاش به کشت محصولات گلخانه‌ای اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته رشد ۳۵ درصدی داشته است.

کمالی افزایش تولید در واحد سطح و کیفیت محصول تولیدی با حداقل استفاده از سموم، بهره وری در مصرف آب، بازاریابی مناسب و تنظیم برنامه کشت مطابق با نیاز و حفظ بازار با تولید مداوم، تداوم کار و تولید محصول در تمام فصول سال با توجه به امکان کنترل عوامل محیطی و تنظیم شرایط مورد نیاز گیاه و ایجاد اشتغال پایدار و فرصت‌های شغلی مناسب برای جوانان و دانش آموختگان کشاورزی و استفاده از اوقات فراغت کشاورزان در فصل‌های پاییز و زمستان از مزیت‌های توسعه کشت گلخانه‌ای در کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: در کشت گلخانه‌ای به علت فضای کنترل شده و قابل تغییر، امکان کنترل عوامل نامساعد جوی، بیماری ها و آفات فصلی نسبت به فضای آزاد آسانتر بوده بنابراین از بین رفتن محصولات و سرمایه، کشاورزان و سرمایه گذاران را تهدید نمی کند زیرا فضای کنترل شده موجب می‌شود نیاز به استفاده از سم کاهش یابد و محیط زیست نیز از تاثیرات مخرب سموم شیمیایی مورد استفاده در روش کشاورزی روباز و سنتی در امان بماند.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار سیستان و بلوچستان

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار سیستان و بلوچستان

    اخبار برگزیده