اشتباه بزرگ کاربران افغانستانی درباره حقابه هیرمند!

اشتباه بزرگ کاربران افغانستانی درباره حقابه هیرمند!

یک فعال فرهنگی گفت: میان فعالان شبکه‌های اجتماعی در هر دو کشور ایران و افغانستان برداشت‌های اشتباهی از ماجرای حقابه هیرمند وجود دارد.

به گزارش برنا؛ محمد کاظم کاظمی، فعال فرهنگی افغانستانی در خصوص فضاسازی‌های مجازی درباره ارتباط ایران و افغانستان به واکنش‌ها در فضای مجازی درباره حقآبه هیرمند اشاره و تاکید کرد: میان فعالان شبکه‌های اجتماعی در هر دو طرف برداشت‌های اشتباهی وجود دارد. به گفته وی، در افغانستان عده‌ای معتقدند همه آب هیرمند سهم افغانستان است، چون در کشور آنهاست و حق آنهاست که مثلا آب را بفروشند، اما باید به آن‌ها گفت، در مورد هر رودخانه ای، کشوری که در مسیر رودخانه قرار دارد هم باید از آن بهره‌مند شود و این حق را دارد، مثلا «رود نیل» از سودان سرچشمه می‌گیرد، ولی رود نیل در دنیا به نام مصر شناخته می‌شود؛ سرچشمه نیل در مصر نیست بلکه به این کشور جاری شده است. یا «رود فرات» از کوه‌های ترکیه سرچشمه می‌گیرد و عراق هم از این رود سهم دارد. 

وی ادامه داد: در ایران هم، این تصور غلط است که این آب سهم هامون است و رودخانه هیرمند در افغانستان استفاده و کاربردی ندارد، این رود هزار کیلومتر جاری است و در آنجا هم، کاربرد آب شرب و کشاورزی است و چند ولایت از آن استفاده می‌کنند. وی تاکید کرد: هرکدام که فکر کند همه آب سهم اوست در اشتباه است. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار سیستان و بلوچستان

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار سیستان و بلوچستان

    اخبار برگزیده