به گزارش خبرگزاری برنا ،  علی اوسط هاشمی در جلسه اقتصاد مقاومتی  با موضوع عملکرد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان که روز یکشنبه در محل استانداری برگزار گردید بیان داشت : آنچه که حائز اهمیت است اینکه در کار ارائه تسهیلات ، روانسازی صورت بگیرد و در عین حال هیچ گونه امنیتی برای متخلفان ایجاد نشود.

استاندار افزود : هیچکس حق سفارش کردن برای واحد و طرح خاصی را ندارد تا اهلیت مشتری ثابت نشود از پرداخت تسهیلات  جدید به وی خودداری و پول بنابر پیشرفت کار پرداخت شود.

وی گفت: مبنای بانکها بر اساس کار کارشناسی شده  و بر پایه یافته های مطمئن از طرحها باشد  توجیه اقتصادی طرحها با دقت بررسی شود و صادرات محور بودن  آن تضمین گردد.  

هاشمی  تصریح کرد : در موقعیت زمانی پس از برجام راه برای صادرات کالا باز  و اراده دولت بر خروج از رکود است  اگر این فرصتها را عمیق تر نگاه نکنیم آسیب می بینیم.

استاندار ضمن اشاره به اینکه 85 درصد منابع کشور در دست بانکهاست تاکید کرد : بانکها باید درجایگاه اقتصادی خود بذر افشانی و نقش افرینی کنند .

وی ضمن توصیه به بانکها برای وسعت دید و بها دادن به نقش آفرینان بخش خصوصی گفت : اجتماعی از کارآفرینان اعم از خانه صنعت و خانه کشاورز و ... بدهید تا هر سوال و ابهامی دارند پرسیده شود و به آنها فرصت صحبت کردن بدهیم تا مانعی برای نقش آفرینی آنها وجود نداشته باشد

وی افزود : هیچ جلسه ای بدون حضور کار آفرینان و نمایندگان بخش خصوصی تشکیل نشود .

هاشمی همچنین به رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی و مسئول دبیر خانه آن در استان  دستور داد سیستم نظارتی  منسجم  وقوی برای اعتبار سنجی طرحهای توجیهی فعال گردد .

استاندار با تاکید بر اینکه ضروت دارد به استان ما بطور ویژه نگاه شود گفت :  کمبودها را در راستای شرایط استان در اعطای تسهیلات  احصا کنید تا در اولین فرصت به  معاون اول محترم رئیس جمهور اعلام نمائیم .

 نماینده عالی دولت در این جلسه بیان داشت : وقتی سخن از منابعی که دراختیار بانکها است به میان می آید توقع میرود حاصل این رویکرد تولیت یک پروژه در هر شهرستان در هر ماه باشد  که با مشاوره کارشناسی خود بانکها و تیم سازمان صنعت ومعدن و خانه صنعت محقق شود .

هاشمی با بیان اینکه من از شما انتظار مدیریت و هدایت سرمایه های مردم را دارم عنوان کرد : خانه صنعت باید تولید طرح داشته باشد و ایده جدید بدهد و طرحهای صادرات محور را پیشنهاد کند . ایده و طرح از شما باشد و حمایت و همیاری از ما .  

وی افزود : پیشنهادی که من داشته ام و به ستاد مرکزی اعلام کرده ام پیشنهاد ایجاد صندوق توسعه محلی است که اعتبار طرحهای عمرانی را آنجا داشته باشیم ، بخش خصوصی مشارکت کند و صندوق توسعه ملی هم مشارکت کند تا از طریق آن به سمت اجرای طرحهای بزرگ برویم .

در ابتدای جلسه رئیس سازمان صنعت و معدن استان ضمن ارائه وضعیت عملکرد بانکهای عامل استان در راستای ارائه تسهیلات رونق تولید به واحدهای تولیدی گفت : در قالب  تسهیلات این کارگروه از ابتدای سال 95 تاکنون  33 واحد بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی با 338 نفر اشتغال حمایت  ، 9 واحدتولیدی با 90 نفر اشتغال زایی  ارتقا ظرفیت  و 7 طرح راکد نیز با 145 نفر اشتغال زایی فعال شده اند .