به گزارش خبرگزاری برنا ، کامبیز مشتاق گوهری پیش از ظهر امروز در نشست راهبردی گردشگری استان سیستان و بلوچستان که با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در استانداری برگزار شد اظهار داشت: سیستان و بلوچستان با توجه به بهره‌مندی از قابلیت‌های فرهنگی، تاریخی و گردشگری بسیار می‌تواند به سپهر فرهنگی کشور تبدیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: سال آینده با هدف معرفی قابلیت‌های تاربخی، فرهنگی و صنایع دستی استان، سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری تعریف شده و برای ایجاد زیرساخت‌های سال گردشگری استاندار از محل اعتبارات منطقه‌ای 20 میلیارد ریال اعتبار به اداره‌کل میراث فرهنگی استان تخصیص داده است.

وی افزود: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان سال آینده به عنوان مقصد گردشگری کشور تعیین شده با هدف معرفی قابلیت‌های تاریخی، فرهنگی و صنایع دستی اعتبارات امسال میراث فرهنگی استان 10 برابر سال گذشته رشد داشته است.

مشتاق گوهری گفت: علاوه بر دو اثر تاربخی "شهر سوخته" و منظر "کویر لوت" استان که پیش از این ثبت جهانی شده پرونده دو اثر تاریخی دیگر شامل " آسیاب بادی" سیستان و "سنگ نگارهای" سراوان هم برای ثبت جهانی ارایه شده، چرا که الویت ما تلاش برای معرفی آثار تاریخی و گردشگری استان در سطح بین‌المللی است.

مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان گفت: به زودی بزرگترین و نخستین بازارچه صنایع دستی استان با همکاری شهرداری در زاهدان راه‌اندازی می‌شود.

وی گفت: سیستان و بلوچستان در حوزه تاریخی و گردشگری بسیاری از برندهای جهانی را در خود جای داده که باید برای جهانیان بیان و معرفی شود.

مشتاق گوهری اظهار داشت: راه‌اندازی تورهای گردشگری برای گروه‌های مرجع، ایجاد نمایشاگاه‌های صنایع دستی، برگزاری دوره‌های آموزش صنایع دستی و ساماندهی اقامتگاه‌ها از الویت‌های پیش روی میراث فرهنگی استان در سال جاری است.