به گزارش خبرگزاری برنا ، در مراسم تودیع و معارفه ای که در محل سالن نهاد نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت برگزار شد از زحمات محمد مرزیه دادستان سابق مرکز استان سیستان و بلوچستان قدردانی و حجت‌الاسلام و المسلمین علی موحدی‌راد معاون دادستان مشهد به عنوان دادستان جدید زاهدان معرفی شد.

این مراسم با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، نماینده ولی فقیه در استان و جمعی از مسئولان برگزار شد.

دادستان کل کشور ضمن گرامیداشت یاد مرحوم آیت‌الله اردبیلی گفت: وی حق بزرگی بر دستگاه قضایی دارد و دلسوزانه با سایر خدمتگزاران خدمت می‌کرد.

این مسؤول ادامه داد: جابه‌جایی برای دادستان‌هایی که مدت طولانی خدمت می‌کردند لازم و ضروری است و امروز به اینجا آماده‌ایم تا دادستان جدید را معرفی کنیم.

وی بیان کرد: هرکس هرچه در مورد آقای مرزیه بگوید جفا کرده است، جابه‌جایی نیرو امری طبیعی است اگر این نیرو به جای جدید برود آنجا بهتر می‌درخشد ما پیشنهاد سمت بالاتر به وی داده‌ایم اما نپذیرفت و ترجیح داد در استان بماند و در سنگر دیگری خدمت کند.

منتظری افزود: حجت‌الاسلام موحدی‌راد تحصیلات حوزوی و دانشگاهی دارد و قبول کرد در این سنگر خدمت کند، وی به مسائل منطقه اشراف دارد و همکاری تعامل حفظ امنیت و تقویت وحدت جزء برنامه‌های وی است.

دادستان کل کشور ادامه داد: سیستان و بلوچستان به دلیل هم‌جواری با پاکستان و افغانستان شرایط خاصی دارد، امنیت این استان به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی زبانزد است و باید از همه کسانی که در ایجاد این امنیت نقش دارند و برای نظام افتخار است قدردانی کنیم.

این مسؤول بیان کرد: اگر امنیت نباشد اقتصاد و معیشت برای انسان لذت‌بخش نخواهد بود باید قدردان امنیت باشیم.

*ایجاد هرگونه اختلاف خیانت به خون شهداست

منتظری افزود: در مجموع در کشور که چهار طرفش آتش خشونت و ترور زبانه می‌کشد به برکت نظام جمهوری اسلامی و رهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری امنیت پایدار وجود دارد.

وی تأکید کرد: امروز اقتدار و امنیت کشور را نباید کوچک ببینیم و باید قدر این نعمت بزرگ را بدانیم.

دادستان کل کشور گفت: امروز ایجاد شکاف و اختلاف از هر کس و هر قوم و مذهب، خیانت به نظام، اسلام، کشور و خون شهدای انقلاب است.

وی افزود: یکی از وظایف احصا شده در قانون به صراحت برای دادستان کل و دادستان‌های سراسر کشور دفاع از حقوق عامه است.

وی تأکید کرد: داشتن هوای سالم، آب سالم، فضای فرهنگی سالم حق عموم مردم است و اگر کسی خواست تعرضی به حقوق عامه مردم بکند دادستان است که باید سینه سپر کند و حقوق مردم دفاع کند.

منتظری ادامه داد: مطالبه بنده من از دادستان‌های سراسر کشور این است که بیشتر در صحنه دفاع از حقوق عامه مردم تلاش کنند، البته تدبیر شرط لازمه هر اقدامی است که باید با تدبیر از حقوق عامه دفاع کنند.

*دادستان‌ها نباید جزیره‌ای عمل کنند

وی گفت: دادستان‌های هر استان نباید جزیره‌ای عمل کنند و وظیفه دادستان مرکز استان است تا نظارتی بر دادستان‌های شهرستان‌های استان داشته باشند.

منتظری گفت: دادستان جدید در این استان دفاع از حقوق عمومی با توجه به شرایط خاص این استان را مد نظر داشته باشند.

دادستان کل کشور افزود: در بحث رسیدگی به پرونده کلاه‌بردار میلیاردی نیز با تدبیر، همکاری مردم و تعامل سایر دستگاه‌ها با دستگاه قضایی اقدامات لازم انجام شود.

وی ادامه داد: امروز قاچاق مواد مخدر بلای خانمان‌سوز است و نیاز به همت عمومی و عام دارد تا عناصر عمومی به دستگاه قضایی معرفی شوند.

منتظری با بیان اینکه ما در دستگاه قضایی و اجرای عدالت با کسی تعارف نداریم، گفت: تأمین امنیت و حفظ آن مقوله‌ای مهم است افراد دارای تریبون در سخنرانی‌ها مراقبت کنند.

اگر سخنرانی جناح مقابل لغو بشود هیچ فریادی سر داده نمی‌شود

دادستان کل کشور افزود: ما در جریان مشهد هنوز به نتیجه نرسیدیم رئیس قوه قضاییه دستور بررسی داده‌اند و هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

این مسؤول تأکید کرد: جریانی اتفاق افتاد و ناگهان برخی مقامات بدون انجام تحقیق لازم موضع‌گیری‌هایی داشتند.

دادستان کل کشور ادامه داد: چه شد اگر سخنرانی جناح مقابل لغو بشود هیچ فریادی سر داده نمی‌شود و نایب رئیس مجلس که این‌قدر ندای آزادی می‌دهد برای لغو سخنرانی دیگران فریادی سر نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه در قضیه مشهد (لغو سخنرانی مطهری) هم اصول‌گرایان و هم اصلاح‌طلبان بزرگنمایی کردند، گفت: افراط و تفریط در هر جناحی باشد بد است، هرچند این‌ها دعوای خانوادگی است تلاش کنیم در درون هم این مباحث آن‌قدر بزرگ نشود و دشمن هم بداند این ملت از هر جناحی باشد به عناصر دشمن اجازه تحرک نخواهند داد.

منتظری گفت: امروز افتخار می‌کنیم قوه قضاییه دادستانی تربیت کرده که همه از او به نام نیک یاد می‌کنند و این افتخار دستگاه قضایی است.

وی افزود: موقتاً محمد مرزیه با ابلاغ به عنوان مستشار دادگاه تجدید نظر استان خدمت می‌کنند اما در آینده از حضور او استفاده خواهیم کرد.