به گزارش خبرگزاری برنا ، همه ساله شاهد هجوم ملخ ها از کشور های مختلف جهان به سیستان و بلوچستان هستیم در این بین ملخ های بومی نیز از غافله عقب نمانده و هر ازچند گاهی با هجوم به شهرها و مزارع باعث تخریب محصولات کشاورزان می شوند.

چندی پیش بود که ملخ های یمنی و افغانی خسارت زیادی به مزارع و باغات استان وارد کردند. با این وجود در روز های اخیر بار دیگر ملخ ها به شهرها و مزارع استان حمله کردند که به گفته کارشناسان این بار ملخ ها بومی استان می باشند.

این ملخ ها در هنگام غروب آفتاب و تاریک شدن هوا در روشنایی ها اتراق کرده و به محض باز بودن در و پنجره ها به داخل منازل هجوم برده و روی ظروف، مواد غذایی، رختخواب ها و در کف و سقف خانه ها جای می گیرند و برای ساکنان منازل ایجاد مزاحمت می کنند.

غلامحسین تیموری مدیر حفط نباتات جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه با گرم شدن هوا ملخ های بومی در اطراف تیرهای برق نمایان می شوند، گفت: این ملخ ها خسارات چندانی ندارند و ظرف مدت 10 تا 15 روز از بین خواهند رفت.

وی با بیان اینکه در سنوات گذشته این ملخ ها در زاهدان نیز رویت می شدند، افزود: سال 86 معاون استاندار در ستاد بحران اعلام کردند که اقدام به سم پاشی کنیم که گفتیم نیاز نیست و به محض گرم ترشدن هوا از بین خواهند رفت.

رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان خاش با بیان اینکه شرایط هجوم ملخ ها به این شهرستان تحت کنترل است،  گفته بود که: ملخ های مهاجم خوشبختانه هنوز به سمت مزارع کشاورزی شهرستان خاش به صورت کامل نرفته اند و تنها در سطح شهر جمع شدند.

وی با بیان اینکه هرساله این حشره ها به شهرستان خاش حمله می کنند، گفت: کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان خاش با جدیت پیگیر هجوم این ملخ ها هستند تا از افزایش تعداد آنها جلوگیری شود.

طوقی تصریح کرد: همه ساله این آفت به شهرستان خاش حمله می کند و امسال نیز انتظار این شرایط را داشتیم و خوشبختانه در حال حاضر نتایج بسیار خوبی را در مبارزه با آن ها به دست آوردیم و این روند همچنان ادامه دارد و هیچگونه خساراتی تاکنون نداشتیم.

عصرهامون