به گزارش خبرگزاری برنا ، هدایت الله میرمراد زهی اظهار کرد: در سال96 با توجه به اعلام آمادگی پرورش دهندگان پیش بینی می شد 1 هزار هکتار از مزارع سایت گواتر زیر کشت قرار گیرد که متاسفانه به دلایل مختلف از جمله کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش بهره برداران، فرسودگی شبکه برق و... ، علیرغم تلاش ها و پیگیری های دستگاههای ذیربط در نهایت، تعدادی از مزارع سایت گواتر زیر کشت قرار نگرفت.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود به طور متوسط از هر هکتار بیش از 2 هزار و700 کیلوگرم میگو برداشت گردد اذعان کرد: امسال 7 سرمایه گذار با زیر کشت بردن 26 مزرعه در سایت گواتر، تعداد400 نفر به صورت مستقیم و 800 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد نمودند و پیش بینی می گردد در پایان فصل برداشت مقدار 1 هزار و 200 تن میگو از این مزارع استحصال شود.

وی افزود: با برنامه ریزی انجام شده امسال ذخیره سازی مزارع گواتر از نیمه اول فروردین ماه آغاز و در 10خرداد ماه سالجاری پایان یافت و حدود 83 میلیون پست لارو میگو در این مزارع ذخیره سازی گردید.

مدیر کل شیلات استان ادامه داد: هم اکنون تعداد 5 واحد صنعتی عمل آوری و بسته بندی ماهی و میگو در منطقه در حال فرآوری و بسته بندی میگوی تولیدی گواتر تحت ضوابط بهداشتی دامپزشکی می باشند که این نیز رونق و اشتغال صنایع پسین منطقه را موجب گردیده است.

  میر مرادزهی با بیان اینکه میگوی پرورشی سایت گواتر از نوع وانامی بوده خاطر نشان کرد: این گونۀ پرورشی به دلیل ظاهر شیشه ای و کیفیت خوبی که دارد از بازار پسندی مناسب در داخل و خارج از کشور برخوردار می باشد که بیش از 90 درصد آن به کشورهای حوزۀ خلیج فارس،اروپا و روسیه صادر می گردد و از این حیث ارز آوری بسیار خوبی برای کشور در بر خواهد داشت.

وی افزود: طبق برنامه ریزیهای انجام شده در کار گروه فنی میگو، عملیات آماده سازی مزارع گواتر از آبان ماه سال 95 آغاز و تحت نظارتهای انجام شده توسط اعضای کارگروه و مسئولین مربوطه تا پایان سال به طول انجامید و این موفقیت حاصل تلاش جمعی و حمایت مسئولین به خصوص معاون محترم وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران، استاندار محترم، معاونت استاندار و فرماندار ویژه چابهار، دامپزشکی، تحقیقات شیلات، ادارۀ برق و سایر مسئولین و دستگاههای مربوطه می باشد که صمیمانه از آنها تقدیر و تشکر دارم.

وی خاطر نشان کرد: پس از بروز بیماری لکه سفید که در سال 87  در پی طوفان گونو در سایت پرورش میگوی گواتر رخ داد، تولید میگو در این سایت دچار مشکل شده و بسیاری از مزارع به تعطیلی انجامیدند و سرمایه گذاری در آن متوقف گردید که با برنامه ریزیهای انجام شده و مدیریت بهداشتی مزارع ،خوشبختانه احیای این سایت از سال 92-93  در کنار بیماری لکه سفید آغاز و هر سال از رشد خوبی برخوردار بوده است به طوریکه سال گذشته بیش از 500 تن میگو برداشت گردید و امسال نیز پیش بینی تولید 1هزارو 200 تن میگو را داریم.

شایان ذکر است سایت پرورش میگوی گواتر چابهار با 4 هزار هکتار مساحت غیر مفید و 2هزارو 850 هکتار مساحت مفید که 1هزارو 850هکتار آن آمادۀ بهره برداری می باشد، دارای 107 مزرعه 20 هکتاری و6 مزرعه 200 هکتاری بوده و به دلیل برخوردار بودن از شرایط جوی و آب و هوایی مساعد در منطقه، قابلیت رشد میگو و رسیدن به وزن بازاری در مدت زمان کوتاهتر نسبت به سایر نقاط کشور و 2 دوره پرورش در سال می باشد که این مزیت نیز عاملی برای جذب بیش از پیش سرمایه گذاران در این منطقه می باشد.

وی در پایان تصریح کرد: از همۀ مسئولین دستگاههای ذیربط درخواست داریم با توجه به اینکه برای سال آتی پرورش میگو در سایت گواتر، برنامه ریزی کشت بیش از 1هزار هکتار از مزارع این سایت در دستور کار می باشد، از هم اکنون جهت رفع مشکلات موجود، تامین نقدینگی و بیمه کردن به موقع مزارع بهره برداران اقدامات و برنامه ریزی لازم را انجام دهند تا زمینۀ حضور تعداد بیشتری از سرمایه گذاران و فعال شدن اکثریت ظرفیت سایت گواتر را فراهم نموده و در زنجیرۀ تولید و اشتغال استان و کشور و تحقق شعار سال که مورد تاکید مقام معظم رهبری و اهداف دولت محترم تدبیر و امید می باشد نقش مهم ایفا نمایند.