به گزارش خبرگزاری برنا ، عبدالرحمن شهنوازی در جلسه مقابله با بیماری‌های ناقل از حیوانات که با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد تأکید کرد: وجود سگهای ولگرد و بعضاً آلوده به ویروس در سطح شهر سبب افزایش مخاطرات بهداشتی و به خطر افتادن سلامت مردم خواهد شدلذا دراین راستا می بایست جمع آوری ومهار سگهای ولگرد فاقد شناسنامه در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: بیماری هاری از طریق گزش حیوانات وحشی مانند سگ،شغال و... به انسان منتقل می شود که پس از گزش در مدت کوتاهی مستقیماً ویروس بر روی سیستم عصبی فرد تأثیر می‌گذارد.

وی افزود: مهم‌ترین اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری هاری در بین شهروندان، مقابله با وجود سگهای ولگرد، شناسنامه‌دار کردن سگها و کاهش شانس ابتلای سگها به این بیماری است.

وی در این راستا شهرداری را مکلف کرد:نقاط پر خطر شهر را شناسایی و نسبت به جمع آوری سگهای ولگرد فاقد شناسنامه که خطرات جانی برای شهروندان به همراه دارد، اقدامات لازم  را انجام دهند.

این مسؤول گفت: در راستای کاهش شانس ابتلا به این بیماری خطرناک لازم است، اطراف کشتارگاه‌ها، کارگاههای بسته‌بندی گوشت و...از وجود لاشه حیوانات پاک سازی شوند و همچنین بنرهای اطلاعاتی لازم جهت دفع بهداشتی زباله‌ها در تفرج گاههاو مکانهای تفریحی نصب شوند و اطلاع رسانی کاملی به شهروندان در خصوص بیماری هاری و چگونگی ابتلا به این بیماری از طریق رسانه‌های دیداری و شنیداری وفرهنگ سازی در هنگام مواجهه کودکان با سگهای ولگرد در دستور کار قرار گیرد.

شهنوازی همچنین ادامه داد: صاجبان سگ‌ها، گربه‌ها و حیوانات خانگی به منظور واکسیناسیون و قلاده‌گذاری رایگان این حیوانات به اداره دامپزشکی مراجعه کنند.