به گزارش خبرگزاری برنا ، هدایت الله میرمرادزهی اظهار داشت: چابهار و کنارک با دارا بودن 42 درصد سهم صید در میان استانهای جنوبی، 40 درصد سهم صید ایران و تامین بیش از 60 درصد ماهیان صنعتی نقش مهم و بسزایی در اشتغالزایی و اقتصاد کشور ایفا می کنند.

وی بیان کرد: سال گذشته با تمهیدات و برنامه ریزی های انجام شده و با همکاری، حمایت مسئولان و دستگاههای دست اندر کار، فراهم کردن شرایط دریا روی و سوخت مورد نیاز سبب رشد 20 درصدی میزان صید در مقایسه با سال 1395 شده است.

میرمرادزهی ادامه داد: آمار صید هر سال در نشست کمیته علمی آمار صید سازمان شیلات ایران در نیمه نخست سال بعد تصویب و تعیین می شود.

وی افزود: این کمیته پس از بررسی آمار و جمع بندی های لازم، مجموع میزان صید سال 1396 صیادان چابهار و کنارک را 302 هزار تن اعلام کرد.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: سال 1394 این استان با 231 هزار تن صید، سال 1395 با 251 هزار تن رتبه های نخست کشور را به دست آورد.

وی اظهار داشت: 24 هزار و 196 صیاد در قالب 35 تعاونی صیادی در آبهای ساحلی شهرستان های کنارک و چابهار به وسیله 907 فروند لنج شامل 501 فروند لنج برودتی و 406 لنج یخی و هزار و 430 فروند قایق مشغول صید و صیادی هستند.

میرمرادزهی از مهمترین نیازهای صیادان و بنادر صیادی را لایروبی بنادر، بهسازی، برقرسانی و آسفالت محوطه و مسیر راه عنوان کرد.

وی تصریح کرد: چابهار با موقعیت راهبردی، تنها بندر اقیانوسی کشور است و اهمیت زیادی برای سرمایه ‌گذاران ایرانی و کشورهای همسایه و حاشیه اقیانوس هند دارد.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سرمایه ‌گذاری در بحث شیلات به صرفه‌ ترین راه و اقتصادی ‌ترین فعالیت در سواحل مکرانِ است، خاطرنشان کرد: بنادر چابهار و کنارک قابلیت پرورش 2 بار میگو را در یک سال دارند.