به گزارش خبرگزاری برنا ، نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در این همایش گفت: یک جامعه پیشرو نیازمند به سه سرمایه فرهنگی است که نخستین سرمایه در لوای یک فقیه است که بتواند جامعه را حفظ کند لذا اگر کسی شرایط امروز کشور را با دیروز یکسان بداند، حماقت کرده زیرا هم اینک یک فقیه جامع الشرایط بر راس نظام قرار گرفته است.

آیت الله عباسعلی سلیمانی افزود: سرمایه دوم برخورداری از یک امیر خیراندیش است که این موضوع در کشور با مشکل مواجه است زیرا مشابه هجمه اقتصادی اخیر، چندی قبل به ترکیه نیز وارد شد و دولت ترکیه فرمان داد که مردم هر چه دلار دارند به بازار بریزند و این مساله هجمه در این کشور را شکست اما مشابه این قضیه در ایران انجام نشد.

وی ادامه داد: سرمایه سوم برخورداری از یک طبیب بصیر است. در هیچ کشوری به جامعه پول تزریق نمی شود بلکه به جامعه خدمات ارائه می گردد.

امام جمعه زاهدان اظهار داشت: سلامت انسان از طریق آب، هوا و خاک حاصلخیز تامین می شود؛ هوا در سیستان و بلوچستان مانند شهرهای مشهد و تهران مطلوب نیست، آب در این استان بوی بدی دارد و از سال 1380 تاکنون گرفتار خشکسالی است لذا زمانی می توان سلامت مردم را تامین کرد که حداقل از آب و هوای خوبی برخوردار باشند.

وی گفت: خیران سلامت برای جامعه مایه خیرو برکت هستند از جمله خیران سلامت در سیستان و بلوچستان 'فاطمه هاشمی رفسنجانی' دختر محروم آیت الله رفسنجانی است که خدمت زیادی به مردم سیستان و بلوچستان نمودند.

او افزود: برای رفع محرومیت در جامعه نهادهای مختلف باید در کنار خیران در تامین آب و غذای مناسب برای مردم سیستان و بلوچستان کوشا باشند زیرا تا بدن سالم نباشد، روح و روان انسان نیز سالم نیست.

* مساله اصلی فرهنگی است

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این همایش گفت: در این دولت اجرای 750 پروژه بهداشتی و درمانی در سیستان و بلوچستان آغاز و برخی از آنها افتتاح و بهره برداری شده و برخی نیز در حال اجراست.

ایازی افزود: با این حال سوال اصلی این است که آیا مشکلات بهداشتی درمانی سیستان و بلوچستان با توسعه و تکمیل زیرساختها و امکانات حل می شود؟

وی با تاکید بر اهمیت جلب مشارکت مردم در امر سلامت گفت: سیستان و بلوچستان بالاترین نرخ ابتلا به تالاسمی و هموفیلی را در کشور دارد که علت اصلی آن مسائل فرهنگی است لذا تا زمانی که سطح سواد سلامت مردم افزایش نیابد هر چقدر زیرساخت و امکانات بهداشتی و درمانی در این استان توسعه یابد مشکلی حل نمی شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: اولین مساله در حوزه بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان افزایش سواد سلامت در بین مردم است که باید بارها گفته و خواسته شود و از ظرفیت های مختلف مانند سمن ها و تریبون ائمه جمعه بهره گرفته شود تا این سطح سواد ارتقا یابد.

وی به موضوع جلب مشارکت در تکمیل زیرساختهای بهداشتی و درمانی اشاره و بیان کرد: افرادی هستند که هم تمکن مالی و هم انگیزه لازم برای کمک به این بخش را دارند.

* عدالت در توزیع امکانات

نماینده مردم خاش، نصرت آباد و میرجاوه و کورین در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: استان سیستان و بلوچستان نیازمند مساعدت فکری، مالی و معنوی است زیرا این استان با مشکلات متعددی دست به گریبان است.

علی کرد افزود: وسعت و پراکندگی نقاط شهری و روستایی، نبود زیرساختهای مناسب حمل و نقل، در معرض تهاجم انواع بیماریهای وارداتی از کشورهای افغانستان و پاکستان، تردد اتباع بیگانه و گذرگاه عبور زائران پاکستانی امام رضا(ع) از معضلات امروز استان سیستان و بلوچستان است که کمک خیران را می طلبد.

وی اظهار داشت: شاخصهای سلامت از نظر وزارت بهداشت در سیستان و بلوچستان کارایی ندارد زیرا عمق عقب ماندگی این استان نسبت به سایر استانهای کشور بسیار زیاد است لذا در توسعه زیرساختها باید نسخه ای متفاوت از سایر استانها برای سیستان و بلوچستان پیچیده شود.

این نماینده مجلس گفت: توزیع نیروی انسانی متخصص، خانه بهداشت، پایگاه اورژانس، خانه سلامت در سیستان و بلوچستان به سبب وسعت زیاد و پراکندگی و فاصله بیش از حد نقاط شهری و روستایی متناسب با شرایط نیست و کمبود این بخشها در برخی نقاط روستایی و شهری استان به شدت احساس می شود.

وی افزود: پوشش دهی مرکز فوریت های پزشکی در منطقه بلوچستان مناسب نیست و کمبود در این بخش منجر به مرگ مصدومان حوادث جاده ای می شود زیرا عدالت در توزیع امکانات بهداشتی و درمانی در سیستان و بلوچستان رعایت نشده است.

کرد ادامه داد: از سوی دیگر همه امکانات بهداشتی و درمانی در زاهدان متمرکز شده است، در حالی که باید دو بیمارستان تخصصی و مجهز در خاش و ایرانشهر ایجاد شود تا بیماران مجبور به رفت و آمد و پرداخت هزینه بالا و قرار گرفتن در نوبت دریافت خدمات نشوند.

وی اظهار داشت: در جذب دانشجو در رشته های پزشکی باید سهمیه بومی در دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری به صورت واقعی دیده شود و عدالت در این زمینه برقرار گردد.