به گزارش خبرگزاری برنا، علی ملاشاهی اظهار داشت: در پی وزش طوفانی که از صبح امروز در نواحی مرکزی و شمالی استان شدت گرفته، صبح امروز حداکثر سرعت وزش طوفان در منطقه سیستان واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان به حدود 70 کیلومتر بر ساعت رسید.

رئیس کارگروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: در پی این شرایط جوی نامطلوب و پراکنده شدن ریزگرد غلظت ذرات معلق در هوای زابل به 3055 میکروگرم بر مترمکعب برسد که با توجه به اینکه حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم برمتر مکعب است؛ این میزان از ذرات معلق در هوا نشان می‌دهد غلظت ذرات معلق در هوای زابل به بیش از 20 برابر حد مجاز رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در پی وزش طوفان شعاع دید افقی در منطقه سیستان کاهش پیدا کرده است، افزود: با توجه به اختلال ایجاد شده در تردد جاده‌ای منطقه سیستان در پی کاهش شعاع دید، رانندگان باید با احتیاط در محورهای مواصلاتی تردد کنند.

ملاشاهی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افراد آسیب‌پذیر به ویژه کودکان، سالمندان و بیماران هنگام وقوع ریزگرد و کاهش کیفیت هدا از تردد غیرضروری در فضای باز خودداری کنند و در صورت ضرورت حتماً از ماسک استفاده نمایند.