به گزارش خبرگزاری برنا ، وحید پورمردان افزود: راسته شاهین ها تنها دارای یک خانواده و سیزده گونه شامل دلیجه ها، شاهین آمور، بالابان، بحری، لاچین و... است که این خانواده از پرندگان شکاری ایران، مشخصه های خاصی دارند و با خانواده بازها، عقاب ها و لاشخورها به خوبی قابل تمایز هستند.

وی افزود: معمولا پرواز آنها سرعتی و با مانورهای بسیار ماهرانه است که برای شکار طعمه کارآمد می باشد و به خاطر همین سرعت بالا ممکن است در هوای مه آلود و پرگرد و غبار با سیم ها و دکل های برق برخورد کنند که این موضوع باعث آسیب جدی به بال های آنها شده که در بیشتر مواقع پرنده مادام العمر از گردونه طبیعت خارج شده و زمین گیر می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ادامه داد: خوشبختانه شاهین مصدوم ظرف مدت چند روز تیمار توانست قدرت پرواز خود را باز یابد و در دل طبیعت شهرستان چابهار رهاسازی شد.

وی بیان کرد: معمولا بهترین زمان حضور پرندگان شکاری در نوار ساحلی استان در نیمه دوم هرسال است که به جهت زمستان گذرانی و تأمین غذا و پناه به این مناطق مهاجرت می کنند که مشاهده این پرندگان در این برهه از سال حاکی از وجود جمعیت زادآور و بومی در منطقه خواهد بود.

به گفته پورمردان؛ پرندگان شکاری در رأس هرم غذایی قرار دارند و حضور آنها در طبیعت به جهت از بین بردن طعمه های بیمار و ممانعت از بروز بیماری در حیات وحش حائز اهمیت است پس مطالعه بر روی آنها و شناسایی مناطق پراکنش، تعداد و نوع گونه و جمعیت آنها با توجه به اینکه جزو گونه های حمایت شده و در معرض خطر انقراض بوده و مورد حمایت سازمانهای بین المللی حفاظت از محیط زیست و حیات وحش هستند.

وی تاکید کرد: در سرشماری پرندگان در سال های گذشته که با همکاری کارشناسان خارجی صورت می گرفت، رکوردهای منحصر به فردی از پرندگان شکاری ثبت و شناسایی شد که در همین راستا برای اولین بار شاهین آمور در منطقه تالاب آب شیرین لیپار شهرستان چابهار شناسایی و به فون پرندگان ایران اضافه شد.