به گزارش خبرگزاری برنا ، احمدعلی موهبتی خطاب به مدیران در کار کارگروه ساماندهی مبادلات مرزی گفت: وظایف هر دستگاه در شورای تامین استان به صورت دقیق مشخص شده و هر دستگاهی که در امر ساماندهی مبادلات مرزی کم‌کاری نمایند به دادگاه معرفی خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به شرایط خاص موجود در کشور ، استان سیستان و بلوچستان باید در این شرایط نقش کلیدی خود را ایفا کنند.

با توجه به شواهد موجود مبنی بر توقف دو هفته ای کامیون‌ها در پایانه مرزی میلک، استاندار این موضوع را غیرقابل توجیه عنوان کرد و افزود: دستگاه‌ها موظفند برای تسهیل و روانسازی در امور پایانه های مرزی هر یک وظیفه خود را به نحو احسن انجام نمایند.

وی افزود: در حال حاضر هریک از دستگاه‌های اجرایی با مشاهده مشکلات انگشت اتهام را به سوی دستگاه‌ دیگر می برند درصورتی که باید نقص ها را در حوزه خود بررسی و رفع نمایند.

استاندار سیستان و بلوچستان ایجاد خط مجزا برای سیر کامیونهای سیمان را یکی از راه حل های کاهش توقف کامیون ها در پایانه مرزی میلک عنوان کرد و از ناظر گمرکات استان خواست با ایجاد خط ویژه جهت کامیون های حمل سیمان در روند تردد کامیونها تسریع کنند.

همچنین با توجه به تخلفاتی که توسط برخی افراد در جهت تخریب دیوار حفاظتی پایانه و ورود غیرقانونی به داخل پایانه صورت می گیرد استاندار تاکید جدی بر برخورد قاطع با این متخلفان کرد و با توجه به مصوبه شورای تامین شلیک به سمت این افراد را جایز شمرد و افزود: سه میلیارد تومان برای احداث دیوار پایانه مرزی میلک هزینه شده است و تخریب این دیوار برای انجام کارهای خلاف و غیر قانونی آسیب زدن به اموال بیت المال است و باید با این افراد برخورد قاطع گردد.

وی همچنین به ناظر گمرکات استان گفت: با اخذ تعهد نامه و ضمانت نامه از مدیر عامل کارخانه سیمان کامیون های حامل سیمان که متعلق به این کارخانه هستند را به انجام تعهدات و جلوگیری از کارهای خلاف قانون از جمله جلوگیری از اضافه بار سیمان متعهد نمایند و در صورت وقوع این امر رانندگان متخلف را اخراج کنند.

موهبتی موضوع قاچاق سوخت را پدیده ای نامیمون برای استان عنوان کرد و افزود قاچاق سوخت هدر دادن سرمایه ملی است که در اثر تفاوت قیمت سوخت در خارج از مرزها وجود دارد.

وی تاکید کرد: هر یک از دستگاه‌های متولی موظف است با این پدیده با تمام توان مقابله کنند، این استان به واسطه پدیده قاچاق سوخت آسیب‌های زیادی می بیند که از جمله آن آسیب به پیکره اقتصاد و تولید استان است و بر اثر این پدیده اکثر واحدهای تولیدی تنها به فروش سهمیه سوخت خود به جای تولید اکتفا می نمایند که این روند آسیبی جدی برای تولید استان است.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: همچنین تردد غیر قانونی خودرو های سوخت کش در حجم وسیع در سطح استان باعث وقوع تصادف های مرگبار و افزایش آمار بالای تصادفات و مرگ و میر در سطح استان گردیده است و مردم استان از این جریان آسیب جبران ناپذیری دیده اند.