به گزارش خبرگزاری برنا ، سردار امان اله گشتاسبی گفت: الگوسازی و معرفی بهتر واقعه غدیر به نسل امروز، بیان سیره نبوی و روش زندگی ائمه معصومین به ویژه رسول اکرم و امیرمومنان حضرت علی(ع) با استفاده از آیات و روایات در کنار انتقال پیام غدیر به زبان هنر از جمله دلایل اصلی برگزاری این برنامه مهم فرهنگی است.

وی افزود: بازسازی واقعه غدیرخم از سال 91 و برای اولین بار در استان به میزبانی دارالولایه سیستان انجام شد که پس از آن نیز دلگان به این لیست اضافه شد.

به گفته گشتاسبی، میزان علاقه مندی مردم از این حرکت عظیم فرهنگی به قدری چشمگیر و خوب بود که امسال در 11 شهرستان استان واقعه حجه الوداع پیامبر به نمایش گذاشته می شود و تاکنون نیز مورد استقبال بسیار خوب شهروندان شیعه و سنی قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: مجریان این برنامه ها به صورت داوطلب و از بین علاقمندان شیعه و سنی انتخاب می شوند که حداقل یک ماه برای تمرین و بازسازی صحنه به صورت شبانه روزی تلاش می کنند و در نهایت نیز از همه قومیت های فارس و بلوچ به تماشای آن می نشینند.

وی تصریح کرد: تنها در سال گذشته بالغ بر 60هزار نفر جهت تماشای این مراسم به نقاط مختلف استان مراجعه کردند که از این میان 22هزار نفر مربوط به حوزه سیستان، 20هزار نفر زاهدان و مابقی مربوط به سایر شهرستان ها بوده است که پیش بینی می شود امسال با رشد بیشتری مواجه شویم.

وی گفت: در سال جاری 5 شهرستان در حوزه سیستان، زاهدان، ایرانشهر، دلگان، بزمان، خاش، چابهار و... میزبان مراسم بازسازی حجه الوداع و یا خطبه خوانی غدیر هستند.

گشتاسبی با بیان اینکه برای برگزاری این مراسمات ستاد غدیر در سپاه استان با 19 کمیته کستقل تشکیل شده است افزود: زمان برگزاری مراسم روز سه شنبه و همزمان با روز عیدغدیر در سراسر استان است که در شهرستان زاهدان راس ساعت 16 در محل آستان مقدس شهدای گمنام انجام خواهد شد. همچنین در شهرستان های زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز هم در همین ساعت و در محل جاده زهک، کمربندی آیت الله سیستانی دایر می شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: