به گزارش خبرگزاری برنا ، تصادفات رانندگی در حال حاضر به عنوان یک معضل بزرگ اجتماعی و عامل مرگ و میر بسیاری از شهروندان ایرانی شناخته می شود که همه ساله علاوه بر اینکه موجب جان باختن و معلولیت تعداد زیادی از شهروندان می شود هزینه‌­های اقتصادی بزرگی را به جامعه وارد می­‌کند.

براساس اعلام پژوهشکده بیمه مرکزی، ایران از نظر تصادفات ناایمن رانندگی در بین ۱۹۰ کشور جهان، رتبه ۱۸۹ را به خود اختصاص داده و ازاین جهت تنها کشور سیرالئون در غرب قاره آفریقاست که وضعیت نامناسب‌تری نسبت به ایران دارد. میزان تلفات سوانح رانندگی در ایران ۲۵ برابر ژاپن و ۲ برابر ترکیه است.

بر اساس آمارهای منتشره در مراجع رسمی حوادث رانندگی پس از بیماری­های قلبی و عروقی دومین علت مرگ و میر شهروندان و در گروه سنی زیر ۴۰سال به عنوان اولین عامل مرگ و میر شناخته می شود تاجایی که بر اساس آمارها بیش از ۷۱ درصد از کل مرگ و میر این گروه سنی ناشی از حوادث رانندگی است.

در این میان تصادفات درون شهری و برون شهری در سیستان و بلوچستان به دلیل فقر راه های ارتباطی استاندارد و عدم تناسب در معابر شهری و جمعیت، بیش از هر نقطه دیگری در کشور به چشم می خورد به گونه ای که همه روزه مردم این استان شاهد از دست دادن یکی از عزیزانشان در تصادفات شهری و یا راه های ارتباطی بین شهری هستند.

نیمی از متوفیان تصادفات شهری کودک هستند

در همین رابطه دبیر شورای ترافیک استان سیستان و بلوچستان با بیان آماری در خصوص تصادفات رانندگی در حوزه درون شهری گفت: متاسفانه در 3 ماهه نخست سال جاری، در حوزه درون شهری تعداد 13 نفر فوتی داشته ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 35 درصدی روبرو بوده است، همچنین از این تعداد 4 نفر مربوط به سوانح  حوزه راه های روستایی بوده که 100 درصد متوفیان مرد و حدود 53 درصد آنها زیر 18 سال سن داشتند.

وی افزود: حدود 40 درصد تصادفات در بازه زمانی ساعت 12تا18 بوقوع پیوسته است که 67 درصد تصادفات در معابر شریانی و خیابان های اصلی شهر رخ داده اند.

حبیب راشدی با اشاره به اینکه 52 درصدی متوفیان تصادفات را عابرین پیاده تشکیل داده اند، بیان کرد: ایجاد محدودیت در خیابان های اصلی برای عبور عابرین پیاده، ایجاد گذرگاه و مواردی از این قبیل می تواند در کاهش حداکثری این رقم سهیم باشد.

920کشته و مجروح حاصل تصادفات شهری در سیستان و بلوچستان

رئیس پلیس راهور استان سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به اینکه در 3 ماهه ابتدای سال جاری، 769 فقره تصادف خسارتی داشتیم که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش روبه رو بوده است، بیان کرد: همچنین 909 فقره تصادف منجر به جرح، 13 فقره تصادف منجر به فوت و هزار و 907 نفر مجروح در اثر سوانح و تصادفات رانندگی آمار ناشی از تصادفات سال جاری است که خوشبختانه نسبت به مدت مشابه سال قبل روند نزولی را شاهد بوده ایم.

وی در خصوص شناسایی و رفع نقص نقاط پرتصادف شهرستان های مختلف سیستان و بلوچستان، گفت: تاکنون 156 نقطه پر تصادف توسط پلیس راهور شهرستان های استان شناسایی و احصاء گردیده است که از این تعداد 29 نقطه در سال گذشته رفع نقص گردید و 36 نقطه نیز در دست اقدام جهت رفع نقص می باشد.

 علی نام درست با اشاره به آمار 38 درصدی تصادفات موتور سواران و 40 درصدی تصادفات عابرین پیاده خاطرنشان کرد: فقدان تجهیزات الکترونیکی پایش خودروهای متخلف در سطح شهرستان های استان یکی از عوامل تشدید کننده بروز سوانح و تصادفات رانندگی می باشد که امید است با جانمایی و نصب دوربین های الکترونیکی ثبت تخلفات تا حدودی از این آمار کاسته شود.

زیر ساخت های ترافیکی زاهدان پاسخگوی جمعیت این شهر نیست

معاون حمل و نقل شهرداری زاهدان نیز با تاکید بر اینکه معابر زاهدان پاسخگوی جمعیت نیست، اذعان کرد: عدم تناسب زیر ساخت های ترافیکی با جمعیت و وسعت شهرستان زاهدان خود یکی از عوامل تشدید کننده بروز این گونه سوانح می باشد که خوشبختانه باتصویب طرح جامع ترافیک در شورای ترافیک استان و اقدامات لازم در جهت راه اندازی ساختمان مانیتورینگ شهرستان زاهدان می توان اقدامات موثری را  در کاهش وقوع تصادفات رانندگی در سطح شهر زاهدان انجام داد.

محمود دشتی به اقدامات صورت گرفته در جهت کاهش سوانح شهری اشاره کرده و افزود: شناسایی 14 نقطه جهت نصب دوربین های ثبت تخلفات، نصب پل عابر پیاده و نرده کشی وسط بلوار از اقدامات این شهرداری در جهت جلوگیری از وقوع تصادفات در سطح شهرستان زاهدان می باشد. همچنین تاکنون 70 درصد نقاط پر تصادف زاهدان رفع نقص شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: