تصاویر ستارگان نوزاد توسط جیمز وب

تصاویر ستارگان نوزاد توسط جیمز وب

در تصویر جدیدی از سحابی معروف شکارچی که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده است، ستاره‌های تازه متولد شده که هنوز در پیله‌هایی از غبار و گاز پیچیده شده‌اند، آشکار شده‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا؛ تازه‌ترین تصویر ارسال شده از سوی تلسکوپ جیمز وب مربوط می‌شود به ستارگان نوزادی که در سحابی شکارچی مشاهده شده‌اند.
سحابی شکارچی یکی از درخشان‌ترین مناطق ستاره ساز است که در آسمان شب حتی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. در تصویر جدیدی از سحابی معروف شکارچی که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده است، ستاره‌های تازه متولد شده که هنوز در پیله‌هایی از غبار و گاز پیچیده شده‌اند، آشکار شده‌اند.
 
این تصویر که با تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده است، جزئیات بی‌سابقه سحابی شکارچی را نشان می‌دهد، منطقه ستاره ساز شناخته شده‌ای که حتی با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است. ساختار‌های ریز در ابر‌های غبار متراکم و گازی که سحابی را تشکیل می‌دهند، در تصویر با وضوح بسیار بیشتری نسبت به تصویر قبلی که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده بود، به چشم می‌خورد.
 
این سحابی که در آسمان شب در صورت فلکی شکارچی درست در جنوب کمربند کماندار یافت می‌شود، دارای دیواره‌ای از گاز و غبار متراکم است که به نام میله شکارچی شناخته می‌شود. در داخل این نوار، فوتون‌های پرانرژی ستارگان خوشه ذوزنقه با یک ابر مولکولی مخلوط شده و واکنش‌های یونیزه‌کننده پیچیده را آغاز می‌کنند. در مرکز میله، ستاره Theta ۲ Orionis A (یا θ۲ Ori) با خوشه‌های پراش مشخصه که یکی از عوارض جانبی طراحی آینه تلسکوپ فضایی جیمز وب است، به خوبی می‌درخشد.
 
این تصویر همچنین ستاره‌های تازه متولد شده را در مراحل مختلف رشد خود نشان می‌دهد. به سمت گوشه سمت چپ بالای Theta ۲ Orionis A، در داخل میله، یک ستاره جوان است که درون یک فضای کروی شکل می‌گیرد، پوششی از غبار و گاز که تحت نیروی گرانش با هم فرو ریخته و ستاره جدید را به وجود آورده است. 
 
به گفته دانشمندان این تصویر که HST-۱۰ نام دارد، یکی از حدود ۱۸۰ ستاره جوان با دیسک‌های تبخیر عکس است که در سحابی شکارچی کشف شده است. این تصویر، ترکیبی است که از روی هم قرار دادن چندین عکس گرفته شده با چندین فیلتر مختلف ایجاد شده است، همچنین رشته‌های پیچ خورده غبار و گاز غنی از هیدروکربن را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار صنایع هایتک

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار صنایع هایتک

    اخبار برگزیده