گام بزرگ دانشمندان برای احیای قلبی و دگرگونی علم پیوند عضو

محققان مدعی شدند که در یک مطالعه جدید موفق شدند تا گردش خون و فعالیت سلولی را در اندام‌های حیاتی مرده خوک‌ها احیاء کنند، امری که‌ می‌تواند تحولی جدی در آیندۀ علم طب ایجاد کند

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا، محققان مدعی شدند که در یک مطالعه جدید موفق شدند تا گردش خون و فعالیت سلولی را در اندام‌های حیاتی مرده خوک‌ها احیاء کنند، امری که‌ می‌تواند تحولی جدی در آیندۀ علم طب ایجاد کند، این ادعا سوالات زیستی زیادی را ایجاد کرده است. 

این تحقیق که روز چهارشنبه در مجله علمی Nature منتشر شد، دانش پزشکی فعلی را که می‌گوید مرگ قلبی غیرقابل بازگشت است را دچار چالش می‌کند، شاید در آینده راهی فراهم شود که قلب بیمار حتی زمانی که گردش خون و اکسیژن در آن متوقف می‌شود، احیاء شود، اتفاقی که تحولات شگرفی در علوم پزشکی به ویژه علم اهدای عضو ایجاد می‌کند.

خوک

محققان خوک‌ها را بعد از اینکه یک ساعت از مرگ آن‌ها گذشته بود به سیستم جدیدی متصل کردند که یک مایع جایگزین خون را در سراسر بدن حیوان پمپاژ می‌نمود، این محلول تجزیه بدن خوک‌ها را کند کرد و برخی عملکردها مانند انقباض قلب، فعالیت در کبد و کلیه را به سرعت به حالت نرمال بازگرداند! البته محققان اذعان کردند که فعالیت مغزی برنگشت و حیوانات هرگز هوشیاری خود را به دست نیاوردند.

دکتر نناد سستان، استاد علوم اعصاب، طب تطبیقی، ژنتیک و روانپزشکی در دانشکده پزشکی ییل از توانایی فناوری جدید در احیای سلول‌ها شگفت زده شده است.

نیویورک تایمز گزارش می‌دهد که دکتر دیوید آندریویچ، متخصص علوم اعصاب در دانشگاه ییل و یکی از پژوهشگران این مطالعه، دربارۀ آن عنوان کرد: ما نمی‌دانستیم چه انتظاری داشته باشیم. اتفاقی که افتاد و عملکردهایی که بازسازی شد، برای خود ما هم به سختی قابل باور بود.

آرتور کاپلان، متخصص اخلاق زیستی دانشگاه نیویورک، گفت که نتایج این مطالعه اگرچه به هیچ وجه قطعی نیست اما دری را به روی مردم باز می کند که بدانند مرگ چه زمانی رخ می دهد و می‌تواند تحولی نیز در علم اهدای عضو ایجاد کند.

انتهای پیام/

 

خبرنگاز: زهرا وجدانی

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار علمی و فناوری

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار علمی و فناوری

    اخبار برگزیده