اعتبار مالیاتی راهکاری برای جلوگیری از خام‌فروشی

اعتبار مالیاتی راهکاری برای جلوگیری از خام‌فروشی

ارسلان قاسمی عضو اتاق تعاون ایران معتقد است که سیاست اعتبار مالیاتی به عنوان یک مشوق می تواند در سوق دادن صنایع به سمت توسعه ی زنجیره ی ارزش محصولاتشان اثرگذار باشد.

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ نگاهی به وضعیت تولیدات صنعتی در کشور به وضوح شرایط اسفناک ما را نشان می دهد. به طوری که صنایع ایران به شدت به انرژی ارزان وابسته هستند و به صادرات مواد خام و نیمه خام می پردازیم. به طور مثال، در صنعت پتروشیمی محصولات صادراتی کشور به دلیل تمرکز بر خام‌فروشی، گرفتاری در تله انرژی مجازی و عدم توسعه زنجیره ارزش شرایط خوبی را نشان نمی دهند. به طوری که خروجی ارزش بسیار پایین و حدود 360 دلاری محصولات صادراتی در هر تن را شاهد هستیم و در مقابل میزان سرانه واردات به ازای هر تن به بالای 1800 دلار می‌رسد که نشان از وضعیت بسیار بد ارزش افزوده بالای واردات نسبت به خام فروشی صادرات کشور دارد.

وضعیت صنعت فولادی کشور نیز با وجود اینکه شرایط بهتری نسبت به صنعت پتروشیمی دارد، تقریبا به همین منوال است. یعنی گرفتاری در تله انرژی مجازی و عدم توسعه زنجیره ارزش از مشخصه های آن به شمار می رود. بنابراین، مهم‌ترین مسئله حال حاضر حکمرانی صنعتی کشور، گذار از خام‌فروشی صنعتی و مونتاژکاری از طریق ورود تحقیق و توسعه و فناوری به بخش‌های ابتدایی زنجیره ارزش تولید کشور است. در ادامه نظرات ارسلان قاسمی، عضو اتاق تعاون کشور در خصوص لزوم چاره اندیشی برای برون رفت از شرایط فعلی می آید.

قاسمی در خصوص لزوم چاره اندیشی برای شرایط فعلی تولیدات صنعتی در کشور تصریح کرد: این موضوع کاملاً درست است که ما به سمت صادرات مواد خام رفته ایم و به واردکننده ی محصولات نهایی تبدیل شده ایم. این مسئله ی جدیدی نیست و ما طی سالیان سال به خام فروشی و واردات اقلام نهایی عادت کرده ایم. تمامی صنایع ما از جمله صنایع معدنی، نفتی، کشاورزی و... دچار خام فروشی هستند. این ضعفی است که ما طی سالیان گذشته داشته ایم و ارزش افزوده ی کالاهایمان را در اختیار دیگران قرار داده ایم. ضروری است به سمت اصلاح این شرایط گام برداریم و لازمه ی آن هم سیاست گذاری های صحیح و دقیق است.

وی در ادامه گفت: ما باید به حمایت منطقی از صنایع مختلف بپردازیم. مثلاً لازم است از کشاورزان و باغداران حمایت به عمل بیاوریم تا آن ها را به سمت توسعه ی زنجیره ی ارزش محصولات شان سوق دهیم و از خام فروشی تولیدات جلوگیری به عمل بیاوریم. ما الان در زمینه ی بسته بندی پیشرفت های خوبی داشته ایم اما به لحاظ بازاریابی و بازارسازی بسیار ضعیف هستیم و باید در این زمینه ها ورود کنیم. این روند که فقط آمار صادرات کشور را بالا ببریم و توجهی به ارزش افزوده ی تولیدات نداشته باشیم، به نفع کشور نیست.

این عضو اتاق تعاون خاطرنشان کرد: کشورهای دیگر برایشان به صرفه است که مواد خام را از ما بگیرند و آن را تبدیل به محصولات نهایی کنند و بفروشند. خودمان باید به فکر راه هایی برای برون رفت از این شرایط باشیم. واقعیت این است که روابط کشورها در محیط بین الملل برادرانه نیست، بلکه فضا کاملاً رقابتی است و حتی کشورهایی که روابط سیاسی خوبی با یکدیگر دارند، به فکر منافع خودشان هستند. در این شرایط، باید برای تقویت محصولات صنعتی مان چاره جویی کنیم.

ارسلان قاسمی تصریح کرد: ما در برخی موارد حمایت های گلخانه ای و بی مورد از صنایع داریم. مثلاً الان شرکت های پتروشیمی، فولادی و سیمانی ها انرژی و خوراک را با قیمت بسیار ارزان در اختیار می گیرند و بنابراین فروش محصولات میانی و خام برایشان صرفه ی اقتصادی دارد. این شرکت ها معمولاً خصولتی هستند و از رانت بهره می برند.

وی ادامه داد: سیاست اعتبار مالیاتی به عنوان یک مشوق می تواند در سوق دادن صنایع به سمت توسعه ی زنجیره ی ارزش محصولاتشان اثرگذار باشد. در شرایط فعلی چاره ای نداریم جز اینکه با سیاست گذاری های صحیح به سمت توسعه ی زنجیره ی ارزش محصولات و رهایی از منابع فروشی و جلوگیری از صادرات انرژی مجازی حرکت کنیم. در غیر این صورت، در آینده نزدیک هیچ حاشیه سودی برای تولیداتمان وجود نخواهد داشت و تولید در کشورمان با چالش های اساسی روبرو می شود. سوق دادن صنایع به سمت توسعه ی زنجیره ی ارزش محصولاتشان مزیت های بیشماری برای کشور دارد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار علمی و فناوری

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار علمی و فناوری

    اخبار برگزیده