علتی عجیب برای افزایش سرعت ابتلا به آلزایمر!

علتی عجیب برای افزایش سرعت ابتلا به آلزایمر!

محققان در مطالعات جدید خود به این نتیجه رسیده اند که تجربه حس تبعیض در طول زندگی افراد به افزایش ۴۰ درصدی خطر ابتلا به زوال عقل می‌انجامد.

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ نویسنده مسئول در این تحقیق، در ارتباط با این یافته علمی گفت: برای بهبود درک از تأثیر تجربیات احساس تبعیض بر سلامت عمومی، خطر ابتلا به زوال عقل و همچنین تفاوت‌های نژادی و قومیتی در زوال عقل، نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد.
در این مطالعه، محققان داده‌های حاصل از یک مطالعه پزشکی چندقومیتی به نام آترواسکلروز (MESA) را که بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ مرد و زن از شش نژاد در ایالات متحده را شامل می‌شد، بررسی کردند. شهر‌هایی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، شامل شیکاگو، فورسایت در کارولینای شمالی، لس آنجلس و شهر نیویورک بودند. شرکت‌کنندگان از طریق تماس تلفنی و پنج معاینه حضوری از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ در کلینیک برای آزمایش حضور یافتند.
تیم تحقیقاتی در این مطالعه، داده‌هایی از تجربیات و تبعیض روزمره شرکت کنندگان را جمع آوری کردند. برای اندازه گیری حس تبعیض دائمی، از شرکت کنندگان پرسیده شد که آیا در شش حوزه مانند عدم ارتقای شغلی به دلیل نژاد یا رفتار ناعادلانه پلیس با آنها، اجحاف شده است یا خیر؟ همچنین از شرکت کنندگان خواسته شد که دلیل احتمالی برای رفتار‌های ناعادلانه مانند نژاد، مذهب، جنسیت، ظاهر، درآمد یا گرایش جنسی را بیان کنند.
همچنین برای اندازه گیری تبعیض روزمره، از شرکت کنندگان خواسته شد تا فراوانی تجربه خاص از رفتار ناعادلانه را در زندگی روزمره خود نشان دهند.
بنا بر اعلام وبگاه هلث، در این آزمایش، ۴۲ درصد شرکت کنندگان تجربه تبعیض مادام العمر داشتند و در بین بزرگسالان سیاه پوست این تجربه تا ۷۲ درصد بیشتر بود. در طول ۱۵.۷ سال پیگیری، ۴۶۶ مورد فرد مبتلا به زوال عقل شناسایی شد. شرکت کنندگانی که در بیش از دو حوزه تبعیض را گزارش کرده بودند، خطر بیشتری برای ابتلا به زوال عقل داشتند.
محقق این طرح گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهند که وجود تجربه‌های تبعیض آمیز در طول زندگی با خطر بیشتر زوال عقل در ارتباط است. همچنین، در این مطالعه مشخص شده است که بزرگسالان سیاه پوست با بار ناعدالتی بیشتری مواجه هستند و تبعیض باعث آسیب به سلامتی آنان می‌شود. همچنین، محققان تاکید کردند که به نظر نمی‌رسد میزان ارتباط بین تجربه تبعیض و زوال عقل بر اساس نژاد افراد متفاوت باشد.
وی گفت: مکانیسم‌های موثری وجود دارد که ممکن است تجربیات تبعیض در طول زندگی را به آسیب‌های مغزی مرتبط کند. از جمله  این مکانیسم‌ها می‌توان به استرس مزمن، مراقبت‌های بهداشتی ناکافی و فشار خون درمان نشده اشاره کرد، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار علمی و فناوری

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار علمی و فناوری

    اخبار برگزیده