به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا از فارس، یلدا راهدار در دیدار با رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران بیان کرد: استان فارس در بحث های کشاورزی، گیاهان دارویی، سیمان، صنایع پالایشگاهی و شیمیایی، گردشگری و صنایع دستی حرف های بسیاری برای گفتن دارد و تجار و بازرگانان ما می توانند در این بخش ها خدمات خوبی را به مردم کشورهای مختلف ارائه کنیم.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس افزود: تولید محتوا و نرم افزار، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان یکی دیگر از ظرفیت‌های استان فارس است که در این زمینه برقراری مراودات تجاری با کشور بنگلادش را دنبال می کنیم.
راهدار اظها رداشت: بازار کشور بنگلادش جاذبه های بسیاری برای تجار ایرانی و فارسی خواهد داشت اما مشکلاتی نیز برای افزایش مراودات تجاری بر سر راه تجار وجود دارد که باید تلاش کنیم این موانع به حداقل رسیده و روند تجارت تسهیل شود.
وی اضافه کرد: آشنایی تجار و بازرگانان استان فارس با کشور بنگلاش و ظرفیت های اقتصادی ۲ طرف موضوع مهمی است که آن را با دقت نظر و برنامه ریزی منسجم دنبال می کنیم زیرا باور داریم حضور در بازارهای بین المللی باید به صورت علمی و پایدار پایه ریزی شود.
راهدار گفت: از آنجایی که هر ۲ کشور ایران و بالطبع آن استان فارس و بنگلادش بازارهای بزرگی دارند، فرصت های اقتصادی و تجاری خوبی برای همکاری تجار و بازرگانان ۲ کشور وجود دارد.
*حجم تجارت بین دو کشور شایسته تجار آنها نیست
در ادامه عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: فرصت های خوبی برای مراودات تجاری و اقتصادی بین ۲ کشور ایران و بنگلادش وجود دارد و حجم تجارت بین دو کشور شایسته تجار آنها نیست زیرا ظرفیت برای افزایش این میزان و صادرات بیشتر وجود دارد.
امید ماهرانی بیان کرد: استان فارس در بسیاری از حوزه های مورد نیاز کشور بنگلادش از جمله سنگ، کاشی و سرامیک، کلنکر، سیمان، خدمات فنی و مهندسی، صنایع شیمیایی، کود اوره، سرمایه گذاری و گردشگری و توریست سلامت دارای پتانسیل های بسیار با کیفیت و خوبی است که تلاش ما بر پایه برنامه ریزی بلند مدت برای تجار و بازرگانان فارس است.
ماهرانی اظهارداشت: برای افزایش مرادوات تجاری فارس با کشور بنگلادش ما در اتاق بازرگانی فارس آماده همکاری در تمام سطوح و انعقاد تفاهم نامه با سفارت، اتاق بازرگانی و تجار کشور بنگلادش هستیم.
وی اضافه کرد: سفارتخانه بنگلادش در ایران لیست پروژه های و فرصت های اقتصادی و مناقصات خود را به اتاق بازرگانی فارس معرفی کند تا ما شرکت های مناسب استان فارس در این زمینه را بتوانیم معرفی کنیم.
ماهرانی ادامه داد: مبادلات مالی در مباحث تجاری بسیار مهم است و نکته مورد تاکید سفارت بنگلادش در موضوع تهاتر مالی بسیار خوب و قابل پذیرش است که می تواند بر تسهیل و افزایش صادرات و واردات بین فارس و بنگلادش بسیار موثر باشد.
* ارتباط ۲ جانبه را با جدیت دنبال می کنیم
رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران نیز در این دیدار گفت: ارتباط ۲ جانبه بین اتاق های بازرگانی کشور بنگلادش و اتاق بازرگانی فارس را با جدیت دنبال می کنیم تا تجار ۲ طرف بتوانند برنامه های تخصصی و بلند مدتی را در حوزه های مورد نیاز ترسیم کنند.
محمد صبورحسین اظهارداشت: تجارت ۲ کشور بنگلادش و ایران در سال مالی اخیر حدود یکصد میلیون دلار بوده است که تراز مالی تجاری ایران مثبت و صادرات از ایران به کشور بنگلادش بیشتر از واردات بوده است.
وی با بیان اینکه اگر بخش اقتصادی کشور ایران و بنگلادش قدم های بیشتر مثبتی را برای گسترش مراودات تجاری ۲ کشور بردارند حجم صادرات ۲ طرف را می توان تا 10 برابر افزایش داد، اضافه کرد: هم اکنون کالاهایی از جمله قیر، نخ های کنفی، کلینکر و خشکبار از کشور ایران به بنگلادش صادر می شود و بازار آنها نیز مناسب است.
صبورحسین ادامه داد: کشور ایران منابع غنی برای نفت و گاز دارد درحالی که کشور ما از این منابع و ثروت بی بهره است لذا ایران و فارس می تواند بازار خوبی در این زمینه در کشور بنگلادش داشته باشند.
رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران عنوان داشت: کشور بنگلادش می تواند در زمینه های قیر، کلینکر، خشکبار، کشمش، زیره، خدمات نانو و شرکت های دانش بنیان، کودهای مختلف، خدمات فنی و مهندسی بازار بزرگ و پایداری برای تجار ایرانی و استان فارسی باشد.
وی تصریح کرد: توریست سلامت یکی از حوزه های بسیار مورد نیاز کشور بنگلادش است و این درحالی است که سالانه بسیاری از مردم بنگلادش برای اخذ خدمات درمانی به کشورهای هند، تایلند، مالزی و سنگاپور سفر می کنند اما ایران و به ویژه استان فارس در این زمینه شرایط مطلوبی برای ارائه خدمات به مردم ما دارد و ما برای بهره مندی از این پتانسیل فارس و شیراز استقبال می کنیم.
صبورحسین افزود: یکی دیگر از بخش های مورد اهمیت ما سرمایه گذاری است که با توجه به تحریم های اعمال شده بر ایران و ارائه مشوق های حمایتی خوب از سوی ما، کشور بنگلادش می تواند فرصت های خوبی در حوزه سرمایه گذاری در اختیار تجار ایرانی قرار دهد و در کل ظرفیت خوبی در این زمینه برای دو کشور وجود دارد.
 
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: