به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، دکتر «محسن داودی»، با مفید خواندن پرداختن به ورزش و تحرک بدنی مناسب در ماه مبارک رمضان، گفت: با رعایت شرایط و تناسب فردی، در کنار دریافت برکات و رحمت الهی،می توان از فوائد ورزش در این ماه پر برکت نیز برخوردار شد.
او ادامه داد: بر اساس پژوهش های معتبر انجام شده، علت بیش از ۷۰ درصد از مرگ های اتفاق افتاده در قرن حاضر، بیماری های غیرواگیر است که بسیاری از این بیماری ها از عوارض کم تحرکی به شمار می رود.
دکتر داودی توضیح داد: از سوی دیگر، مطالعات متعددی نقش بسیار موثر فعالیت های بدنی و تمرینات منظم ورزشی و مناسب را در کنترل بیماری های متابولیکی و غیر واگیر اثبات کرده است.
او با اشاره به همزمانی ماه مبارک رمضان امسال و نیز محدودیت های ناشی از شدت یافتن کروناویروس، بر اهمیت حفظ و توسعه سیستم ایمنی بدن برای مقابله با شرایط پاندمی بیماری کوید ۱۹ تاکید کرد.
مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با توجه به محدودیت های وضع شده در فعالیت باشگاه ها و اماکن ورزشی و تفریحی، ممکن است در راستای اجرای ورزش و فعالیت بدنی منظم با مشکلاتی مواجه باشیم، پس می توان با برنامه ریزی در راستای تعدیل شدت، مدت و زمان انجام فعالیت های ورزشی، راهکاری برای توسعه سلامت فردی و عمومی بیابیم.
این متخصص پزشکی ورزشی با تاکید بر اهمیت رژیم غذایی ویژه برای ماه مبارک رمضان افزود: پیشنهاد می شود یک برنامه غذایی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی موثر برای تنظیم و تامین انرژی کافی موردنیاز بدن، خوردن سبزی و میوه های تازه، نوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات از زمان افطار تا سحر را در برنامه غذایی خود بگنجانیم.
او درباره زمان و کیفیت انجام تحرکات ورزشی در ایام روزه داری، اظهار داشت: بهترین زمان برای اجرای برنامه های ورزشی هوازی، نزدیک به یک ساعت و نیم پس از صرف افطار و شدت و مدت فعالیت ورزشی باید کمتر از زمان پیش از روزه داری باشد، اما برای حفظ شرایط فیزیکی و تناسب اندام باید شدت فعالیت ورزشی را به نوبت های منقطع و در تمامی شب ها پس از افطار تقسیم کرد.
دکتر داودی ادامه داد: برای نمونه اگر برنامه ورزشی ما در پیش از آغاز ماه مبارک رمضان، سه جلسه یک ساعته یا یک ساعت و نیم بوده است، اکنون می توان تعداد جلسات تمرین را به ۶ جلسه و هر جلسه را به صورت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه برنامه ریزی کرد.
این متخصص فیزیولوژی پزشکی ورزشی با اشاره به افزایش احتمالی وزن ناشی از کم تحرکی در ماه رمضان، اضافه کرد: با توجه به اینکه متابولیسم بدن در زمان روزه داری، میزان هیدرات کربن کمتری را برای سوخت و ساز در اختیار دارد، پس با انجام فعالیت های بدنی و تمرین های ورزشی مناسب، عمل «بتا اکسیداسیون» که در اصطلاح عامیانه «چربی سوزی» خوانده می شود، فعال تر شده و سوخت غالب بدن طی این مدت به سمت سوختن چربی های احشایی و به دنبال آن تنظیم کلسترول و تری گلیسرید خون گرایش می یابد.
او یادآور شد: به طور کلی، نوع تمرین ها و تحرکات ورزشی در ماه مبارک رمضان بسته به نوع علاقه شخصی، شرایط سنی، توان بدنی و نیز امکانات در دسترس افراد می تواند از پیاده روی معمولی، کار با وزنه، یوگا، ورزش و تمرین با کش، حرکات و تمرینات کششی و دوچرخه سواری متغیر باشد.
مدیر تربیت بدنی دانشگاه با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه روزه داران، بر موضوع حفظ بهداشت شخصی و پیشگیری از انتقال ویروس کووید۱۹ و ابتلا به بیماری کووید۱۹ تاکید کرد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: