به گزارش خبرگزاری برنا ازفارس، سیدامیرحسین قاضی زاده، نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در چهارمین همایش اخلاق و شیوه‌های نوین درمان ناباروری گفت: موضوع باروری با توجه به اینکه با فرزند و والدین خود ارتباط حقوقی دارد موضوع حساسی است.
نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گذشته که به صورت طبیعی پدر و مادر مورد احراز بودند مشکلات حقوقی و اخلاقی در جامعه کمتر دیده می‌شد، بیان کرد: با پیشرفت علوم پزشکی در دهه‌های اخیر در درمان ناباروی و پیدا شدن روش‌های نوین، مشکلات حقوقی و اخلاقی خود را نشان می‌دهد و باید به موازات توسعه علم و فناوری مشکلات نیز حل شود.
نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به اینکه پایه و اساس جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر فقه جعفری و مبنای آن اجتهاد است از این منظر ایران یک کشور پیشتاز بوده و بسیاری از مسائل که به مدد فقها حل شده  هنوز کشورهای مسیحی دچار مشکل هستند.
وی خاطرنشان کرد: از 20 سال پیش که درمان ناباروری به روش چالش‌های فقهی و حقوقی آن مطرح است، روش‌های مختلف برای درمان ناباروی توسط حقوقدان‌ها و فقها مورد بحث قرار گرفته که کدام روش مشروع و کدام روش نامشروع است.
قاضی‌زاده به لزوم ارائه خروجی این همایش به مجلس در راستای تدوین و تصویب قوانین متناسب با آن، تصریح کرد: در مباحث مربوط به ارث، مسائلی در مجلس مورد بحث قرار گرفته  که تا حدی این مسئله را برطرف کرده است.