به گزارش خبرنگار برنا از فارس، شهردار شیراز در این جلسه با بیان اینکه طرح این توافق نامه 31 فروردین 94 از سوی وی به معاون اول رئیس جمهور ارائه شده است، گفت: این پیشنهاد در گذشته هم ارائه شده بود اما هیچ یک از معاونان رئیس جمهور در دولت های قبل موافقت نکردند.
علیرضا پاک فطرت افزود: براساس تاکید معاون رئیس جمهور، برای آنکه مردم را تشویق کنیم برای حضور در بافت تاریخی و رونق این بافت، این تفاهمنامه را امضا و مبادله می کنیم.  
وی با بیان اینکه این اولین قرارداد در کشور است، هدف از آن را زنده سازی بافت تاریخی اعلام و اضافه کرد: بافت تاریخی شیراز در کشور از بافت های ارزشمند است و ما برای احیاء این بافت اولین قدم را برداشته ایم و امیدواریم مردم و سرمایه گذاران هم پشت سر ما بیایند.
شهردار شیراز با اشاره به مصوبات شورا در اعمال تخفیف ها برای مالکان خانه های موجود در بافت تاریخی، گفت: جنبه های فرهنگی اجتماعی این قرار داد بسیار قوی است و امیدواریم مردم اصیل شیراز با این اقدام به بافت تاریخی بازگردند و رونق آن را مسبب شوند.
پاک فطرت خاطرنشان کرد: براساس این توافق نامه، 28 منزل میراثی در اختیار شهرداری قرار می گیرد، 17 باب باید نوسازی شود و 11 منزل میراثی هم باید احیاء و مرمت شود.
وی با اشاره به نظارت میراث بر روند کار، از انجمن دوستداران میراث فرهنگی دعوت کرد که در این مسیر شهرداری را یاری دهند و گفت: بعد از مرمت به مدت 22 سال در اختیار شهرداری قرار می گیرد که بهره برداری کند.
شهردار شیراز با بیان اینکه برای مرمت این خانه ها 40 میلیارد تومان نیاز است، گفت: برای مرمت کامل این بناها که فراخوان همراهی بخش خصوصی منتشر خواهد شد و امیدواریم بانکها نیز کمک و همراهی کنند. این قرارداد پس از انجام یکسال اقدامات کارشناسی تهیه شده است.

خبرنگار: عباس امیری

عکاس: سهیلا ستایش

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: