به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، گالری ˝سرو ناز˝ نخستین تجربه شیرازی‌ها برای داشتن مجموعه‌ای مفصل از هنر هنرمندان است و بعد از سه سال پیگیری راه‌اندازی می‌شود و قصد دارد نقش خود را در اقتصاد هنر شیراز و استان فارس به خوبی ایفا کند.
از روزی که نخستین نگارخانه در شیراز راه‌اندازی شد تا به امروز، ٤٧ سال می‌گذرد و امروز شمار آنها به ٢٠ نگارخانه رسیده که اگرچه همه آنها پر رونق و فعال نیستند اما شاید برخی توانسته‌اند نقش تأثیرگذاری در اقتصاد هنر فارس و ایران ایفا کنند.
شیراز تا دهه ٤٠ شمسی هیچ گالری و نگارخانه‌ای نداشت و هنرمندان مکان و فضایی برای نمایش آثارشان نداشتند. کمی بعد از ورود هنر مدرن به ایران و بالطبع به شهرهای بزرگ، نیاز به داشتن فضایی برای نمایش آثار هنرمندان مدرنیست هم احساس شد و به دنبال آن نخستین گالری‌ها راه‌اندازی و به مرور فراگیر شد.
اگر چه در این میان برخی معتقدند افزایش گالری‌ها بدون در نظر گرفتن شرایط لازم برای این حرفه، در نهایت به اقتصاد هنر در شهرها آسیب می‌زند و برخی دیگر بر این باورند که این یک رقابت آزاد است، اما هر گالری‌دار حرفه‌ای و موفقی به سود اقتصادی خود خواهد رسید و هنرمندان بیشتری گرد او جمع خواهند شد و گالری‌داران کم تجربه نیز خود به خود از میدان به در خواهند شد.
با این باور و بر اساس نیاز جامعه هنری فارس، گالری "سرو ناز" نخستین تجربه شیرازی‌ها در هدایت مجموعه‌ای مفصل است که بعد از سه سال پیگیری راه‌اندازی می شود و قصد دارد با استفاده از تجارب گروه خود و دیگران و همچنین شناختی که از هنر و هنرمندان دارد نقش خود را در اقتصاد هنر شیراز و استان فارس به خوبی ایفا کند.
روش‌های لذت بردن از هنرهای مختلف آموزش داده می‌شود
هستی خالدی مدیر گالری" سرو ناز"معتقد است با وجود گذشت سالیان متمادی از دنیای هنر مدرن و آثار چشم‌نواز این عرصه، هنوز هم مخاطبان بسیاری درک مناسب و واقعی از این دستاوردها ندارند و در محافل و نمایشگاه‌ها، با حیرت خاصی به این آثار خیره می‌شوند.
مدیره مجموعه گالری "سرو ناز" در شیراز گفت: سال‌هاست که در زمینه هنر و امور هنری فعالیت دارم و در تمام این مدت جای مجموعه‌ای برای حضور مخاطبان عام در کنار گروه هنرمندان برای درک مناسب از آثار هنری را خالی می‌دیدم.
وی بیان کرد : با این تفکر و با هدف ایجاد محیطی استاندار و حرفه‌ای برای ارائه آثار هنری به قصد حمایت از هنر و هنرمند و ارتباط با گالری کشورهای دیگر جهت تبادل آثار هنری و فروش آن‌ها، همچنین ایجاد زمینه‌ای برای آموزش و آشنایی مخاطب غیر حرفه‌ای و عام برای درک مفاهیم هنری و لذت بردن از این مهم، ایده راه‌اندازی گالری "سرو ناز" را پیگیری کردیم.
خالدی افزود: رویکرد کلی و جدی مجموعه "سرو ناز" حمایت از هنرمندان جوان است و در این راستا قصد داریم تا به صورت منظم و حرفه‌ای آرت‌اکسپو را در شهر شیراز راه‌اندازی کنیم.
وی تاکید کرد: نمایشگاه اکسپو رویدادی انتفاعی نیست، بلکه صحنه‌ای برای نمایش دستاوردهای هنری و دورنمای توسعه آن است و جای خالی آن در شیراز به جد ملموس است.
این فعال هنری با تاکید بر مقوله حمایت از قشر فعال جوان در عرصه هنر در شیراز ادامه داد : در همین راستا نیز همزمان با آیین بازگشایی از مجموعه "سرو ناز"، نمایشگاهی از آثار جوانان دهه ٧٠ با عنوان "نسل نو بانوان نقاش"، متشکل از اثر ١٢ بانوی شیرازی افتتاح می‌شود.