به گزارش خبرگزاری برنا از فارس،مهرزاد بوستانی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس اظهارداشت: عامل اصلی این آتش سوزیها که محکوم به آسیب و آتش زدن عمدی مراتع جنگلی با هدف تصرف در اراضی ملی بخش 12 فارس روستای لایزنگان شهرستان داراب شده بودند ، طی حکم صادره از شعبه 101 دادگاه کیفری 2 داراب و نیز بر اساس ماده 125 قانون مجازات اسلامی و مواد 519،515،2 آیین دادرسی مدنی و ماده 1 قانون مسئولیت خسارت وارده به مراتع هریک به 5 سال حبس تعزیری و در مجموع پرداخت سه میلیارد و 685 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.
وی ادامه داد: در مراحل اولیه وپس از گزارشهای ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی با حکم قضایی دو نفرمظنون شناسایی و دستگیر و پس از بررسی های به عمل آمده مشخص شد که این افراد به طور عمدی در این کار دست داشته اند که پرونده آنها پس از طی مراحل قانونی بررسی و در نهایت متهمین مجرم شناخته شدند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با تشکر از دستگاه قضایی که در صدور این حکم با قاطعیت تمام عمل کردند، ابراز داشت: دستگاه قضایی استان در همکاری با ماموران منابع طبیعی با قاطعیت و بدون اغماض با متخلفان و متعرضان به اراضی ملی برخورد می کند . وی خاطرنشان ساخت ؛ در هر موقعیتی و به هرنحوی که اراضی ملی تخریب شود براساس قانون «حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع این عمل جرم بوده و مجرم باید به سزای عملش برسد ضمن آنکه متهمان به پرداخت جزای نقدی و تحمل حبس نیز محکوم خواهند شد.
بوستانی همچنین از شناسایی مظنونین آتش سوزی در اراضی جنگلی شهرستان فیروزآباد که هفته گذشته منجر به وقوع حریق گسترده در اراضی جنگلی منطقه خرقه و کوه برز گردیده بودند خبر داد و گفت ؛ 5 نفر به عنوان مظنونین این آتش سوزی شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شده اند که در صورت اثبات به اشد مجازات محکوم خواهند شد.