به گزارش خبرگزاری برنا از  فارس، عیسی ملک پور گفت:آمار بی سوادان 10 تا 49 ساله کشور  براساس سرشماری سال 90 که آخرین سرشماری رسمی موجود در کشور است  تعیین  و اعلام شده و این افراد باید طی برنامه پنجم توسعه تحت پوشش سواد آموزی قرار گیرند.
وی گفت: علی رغم همه تلاش ها ی انجام شده، تا سال 94 که پایان برنامه پنجم توسعه بوده و باید سال کاهش یا ریشه کنی کامل بی سوادی باشد، متاسفانه نتوانسته ایم به نتایج مطلوب خود دست یابیم.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس گفت: قبل از انقلاب اسلامی 52 درصد افراد جامعه بی‌سواد بوده اند که هم اکنون بی سوادی در کشور به حدود 10 درصد رسیده و  افراد باقیمانده  نیز انگیزه حضور در کلاس را ندارند.
وی مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را  دلیل مشکلات موجود در جذب و نگه داشت بی سوادان  برشمرد و گفت: هم اکنون به طور کلی 31 هزار بی سواد 10 تا 49 ساله در فارس زندگی می کنند که تا کنون موفق به جذب  16 هزار نفر شده ایم  و 15 هزار نفر بی سواد نیز هنوز در استان فارس زندگی می کنند .
ملک پور تاکید کرد: براساس توصیه ها و آموزه های دینی و الزامات قانونی، همه مردم، دستگاه ها و نهاد ها باید نسبت به مقوله سواد آموزی احساس مسئولیت کرده تا راهکارهای لازم برای شناسائی و جذب بی سوادان باقی مانده یافت شود.
وی با اشاره به اشتغال زا بودن برنامه های سواد آموزی گفت:هم اکنون  به ازای هر نفر بی سواد، 725 هزار تومان به شخص تعلیم دهنده و 140 هزارتومان نیز به فرد بی سواد که در کلاس نهضت سواد آموزی ثبت نام کرده اختصاص داده می شود.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس تاکید کرد: آنچه دارای اهمیت است، ایجاد انگیزه در افراد بی سواد می باشد، چرا که آنان به دلائل مختلف از جمله معضلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از سواد آموزی بازمانده اند.
وی یکی از مشکل عمده در موضوع جذب بی سوادان  را  باور عمومی  عنوان کرد و افزود:بنا به اقتضای شرایط جامعه برای آحاد مردم این باور به وجود نیامده که بی سوادی معضل است و به عنوان یک عیب شناخته نشده  و وظیفه همه مسئولین است تا بی سوادی را به عنوان یک عیب به مردم معرفی کنند.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس افزود:هنوز جایگاه سواد بین افراد جامعه به خوبی جا نیفتاده و این امر مسئله مهم و اساسی است.
وی حضور کم رنگ فرهنگیان در امر سواد آموزی را یکی دیگر از مشکلات حوزه سواد آموزی عنوان کرد و افزود: کمتر از 5 درصد  آموزش دهندگان سواد آموزی معلم هستند .
ملک پور همچنین گفت: یکی دیگر از مشکلات حوزه سواد آموزی ،نگه داشت ثبت نام شدگان می باشد ،به طوری که در کل کشور حدود 50 درصد افراد به قبولی در امتحانات نمی رسند و نیمه تمام درس ها را رها می کنند.