به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، مدیر مرکز آموزشی درمانی چشم پزشکی پوستچی شیراز، گفت: اشک انسان از ترکیب سه لایه آبی، چربی و مخاطی تشکیل و دارای مواد ضدعفونی کننده است و تولید اشک هم، به دلایل مختلفی می تواند کاهش یابد؛ در چنین شرایطی، مبتلایان برای خشک نشدن چشم ها نیاز به کمک دارند و لازم است هر چند ساعت یک بار، از اشک مصنوعی استفاده کنند.
"ناهید ابراهیمی"، افزود: غدد اشکی در گوشه خارجی چشم ها و پشت پلک های فوقانی قرار گرفته اند و نیز  غدد اشکی هر کدام به اندازه یک بادام بوده و 2 سانتی متر طول دارند و مایع اشکی از طریق شِش تا دوازده مجرای کوچک ترشحی به فضای میان چشم و پلک فوقانی وارد می شود و با هر بار باز و بسته کردن چشم ها، اشک از مجاری ترشحی غدد اشکی مکیده و به سمت مجرای اشکی بینی که به صورت دو سوراخ بسیار ریز در گوشه داخلی چشم ها قرار گرفته است، هدایت می شود.
او در ادامه این مطلب، بیان کرد: در انتها، اشک به کیسه اشک و سپس به حفره بینی می ریزد و به همین علت است که هنگام گریه کردن، امکان دارد دچار آبریزش بینی شویم و همچنین با هرنوبت پلک زدن لایه اشکی روی چشم گسترده و اشک اضافی از طریق دو سوراخ کوچک در گوشه داخلی پلک ها به داخل بینی تخلیه می‌شود.
مدیر مرکز آموزشی درمانی چشم پزشکی پوستچی، گفت: وظیفه اصلی اشک چشم، مرطوب نگه داشتن و شستشوی مداوم سطح کره چشم و رساندن اکسیژن و موادغذایی به قرنیه، لغزنده کردن چشم ها برای حرکت آسان کره چشم و پلک ها، پیشگیری از خشک شدن چشم و پلک ها، ایجاد ارتباط میان انسان ها، دفع مواد تجمع یافته در چشم ها و پاسخی به استرس است، اما محلول اشک خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتری دارد که تا ۹۵ درصد باکتری ها را نابود می سازد.
ابراهیمی، با اشاره به تقسیم بندی اشک ها به سه دسته اشک پایه، رفلکس و احساسی، اضافه کرد: در چشم های پستانداران سالم، قرنیه به صورت پیوسته(۲۴ساعته) توسط اشک های پایه خیس و تغذیه می شود و همچنین این اشک باعث لغزنده شدن و شستشوی چشم ها از ذرات خارجی هم، می شود.
او در خصوص مایع اشک، اضهار داشت: مایع اشک دارای آب، موسین، چربی ها، لیزوزیم، لاکتوفرین، لیپوکالین، ایمنوگلوبولین ها، گلوکز، سدیم کلراید، کلراید پتاسیم، آنتی اکسیدان ها و برخی ویتامین ها است.
ابراهیمی در مورد اشک رفلکس، گفت: هر چیزی که باعث تحریک یا خشک شدن چشم شود، می تواند تولید این نوع اشک را افزایش دهد و این نوع اشک، به طور غیر ارادی و در پاسخ به مواد محرکی مانند ذرات خارجی، گرد و غبار، آلرژن ها(مواد حساسیت زا)، عوامل بیماری زا(باکتری و ویروس)، بوی پیاز، گاز اشک آور و افشانه فلفل، ترشح می شود.
مدیر مرکز آموزشی درمانی چشم پزشکی پوستچی، افزود: اشک رفلکس بیشتر آبکی است و لیزوزویم و ایمنوگلوبولین بیشتری دارد و سعی می کند تا مواد محرک و آزار دهنده را از چشم ها پاک کند و نیز باد شدید و نور شدید خورشید هم، می تواند باعث تولید اشک رفلکس شود.
ابراهیمی در توضیح اشک احساسی یا گریه کردن، بیان کرد: این اشک هنگام احساساتی شدن انسان ها(استرس هیجانی) و یا احساس درد بدنی ترشح می شود و همچنین این نوع اشک بیشتر آغازگر خشم، اندوه، شادی، ترس، شوخ طبعی و ناکامی است و ترکیبات شیمیایی این نوع اشک، با ترکیبات دو اشک قبلی متفاوت است.