به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، علی القاصی مهر  در جمع سرپرستان مجتمع ها و قضات و اساتید آموزشی شوراهای حل اختلاف شیراز گفت: با وجود اینکه صلاحیت شوراها بصورت قانونمند توسعه پیدا کرده اما امکانات، زیرساخت ها و نیروی انسانی لازم به این واحد مهم قضایی تخصیص داده نشده است .
وی  با بیان این مطلب که تا دوسال آینده شرایط فیزیکی مناسبی برای شوراها در نظر گرفته خواهد شد تا منزلت و اعتبار شوراها خدشه دار نشود افزود: با توجه به اینکه شوراها بخشی از دادگستری ها هستند باید به این حوزه در سطح مدیریت کلان قوه قضاییه و در سطوح میانی و پایینی بیشتر توجه شود تا کمبودها و شرایط مناسب برای شوراها فراهم گردد.
رئیس کل دادگستری استان فارس با تاکید بر اهمیت آموزش رفتاری و توانایی ایجاد تعامل و ارتباط موثر نیروی انسانی در شوراها گفت: آموزش فقط آموزش مواد قانونی نیست بلکه آموزش رفتاری کارکنان شورا مهم تراست .
القاصی  در خصوص نیروی انسانی نیز گفت: از نظر کمی و کیفی نیروهایی که در مجموعه شوراها کار می کنند باید از شخصیت جامع اخلاقی، نفوذکلام و سعه صدر برخوردار باشند.
وی  با بیان این مطلب که نگاه مدیریت به شوراها باید یکسان باشد و فرقی بین یک واحد قضایی در شورای حل اختلاف و یک واحد قضایی در دادگستری نیست افزود: شوراها آبروی دستگاه قضا هستند چرا که بخش عمده ای از خدمات قضایی به مردم در قالب شوراهای حل اختلاف ارائه می گردد.
رئیس کل دادگستری استان فارس به قضات شاغل در شوراهای حل اختلاف نیز تاکید کرد: ماموریت اصلی شما در شوراهاست و لازم است همه توجه و تمرکزتان بر بهبود خدمات در شوراها و امر صلح و سازش باشد.
القاصی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: یکی از مواردی که نظارت در حوزه شوراهای حل اختلاف را کامل می کند راه اندازی سیستم فناوری اطلاعات متمرکز در این مجموعه است و تلاش بر این است تا حداکثر در یک ماه آینده سیستم cms در همه شوراهای حل اختلاف شهرستان های استان فارس راه‌اندازی شود.
وی با تاکید بر اینکه یکی از اولویت های برنامه ریزی در حوزه شوراها آموزش سامانه سمپ به کارکنان این مجموعه است خاطر نشان کرد: باید آموزش لازم به اعضا و کارکنان شوراها بصورت کاربردی، تخصصی و میدانی داده شود تا بتوانیم ضمن انجام خدمات به صورت الکترونیکی تسریع بیشتر رسیدگی را محقق نماییم.
رئیس کل دادگستری استان فارس خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن طرح ابلاغ الکترونیکی برنامه ها و سیاست های جدید دستگاه قضایی در امر دادرسی الکترونیک باید به شورا های حل اختلاف نیز تسری یابد؛ بنابراین ضروری است سیستم سمپ و ابلاغ الکترونیک در کلیه شورا های حل اختلاف حوزه های قضایی راه اندازی شود .
القاصی مهر با تاکید بر اینکه از جمله نتایج ابلاغ الکترونیکی کاهش هزینه ها و کاهش نیروی انسانی بوده است خاطرنشان کرد: این امر منجر به کاهش اطاله دادرسی و تسریع در روند رسیدگی به پرونده ها شده که با اجرای آن فرایند دادرسی در شورا ها تسریع می شود.
وی همچنین بر لزوم تقویت ارتباط مدیران قضایی با مجموعه شوراهای حل اختلاف تأکید کرد و افزود: برای تقویت تعاملات و رفع مشکلات، روسای دادگستری ها موظفند در هر ماه حداقل یک جلسه مشترک با اعضای شوراهای حل اختلاف حوزه ی تحت مسئولیت خود برگزار نمایند و ضمن بررسی مسائل و مشکلات شوراها، راهکارهای اجرایی رفع مشکل را در دستور کار قرار دهند.
رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین تأکید کرد: اعضای شوراهای حل اختلاف باید صلح و سازش در پرونده های ارجاعی را اولویت اصلی خود قرار دهند.
القاصی مهربیان کرد: لازم است در بحث ارجاع، مدیریت داشته باشیم تا از ایجاد زمینه انحراف جلوگیری شود.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: