به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، در این نشست که به همت جمعیت امام علی (ع) شیراز و با همکاری کانون هلال احمر و کانون آفتاب دانشگاه شیراز  برگزار شد، متخصصان و اساتید درباره‌ی علل و عوامل ارتکاب به بزه در نوجوانان سخنرانی کردند.

این همایش که بر اساس تحقیق و ریشه‌یابی و تامین بستر مناسب اجتماعی برای دستیابی افراد - به عنوان عضوی از جامعه اسلامی- به استانداردهای بالاتر زندگی برگزار شد، عموماً رویکرد حول محور مددجویانی شکل گرفت که زمینه جرم نداشته و بر اثر حادثه به نوعی قربانی ناهنجاری‌های محیط اطراف خویش شده اند.

جامعه ی ما درمان محور است، نه پیشگیری محور
در همین راستا جهانگیر جهانگیری، دکترای جامعه شناسی توسعه درباره‌ی تأثیر ناهنجاری‌های اجتماعی بر نوجوانان گفت:یک نوجوان در خانواده‌ای خیابانی به دنیا می‌آید. خانواده‌ی این فرد در فرایند جامعه پذیری او، خشونت را به عنوان امری حیاتی برای بقا به او می‌دهد.
وی در ادامه تصریح کرد:ما می خواهیم کشورمان پیشرفت کند، الگوی پیشرفت ما چیست؟ ما مبنای نظری نداریم. باید الگویی ارائه دهیم.
جهانگیری با تأکید بر این نکته که جامعه ی ما درمان محور است، نه پیشگیری محور، افزود: باید دانست آیا الگوی توسعه مدنظر ما فرد محور است یا جمع محور؟الگوهای توسعه جمع محور در تاریخ کارامد نبوده اند و جامعه ما بر اساس زمان صرف شده پول دریافت میکند نه براساس تولید.
گودالهای آسیب مانند اسفنج همه ی اسیب ها را به خود میکشد
در ادامه فهیمه حسین زاده،‌دکترای جامعه شناسی انحرافات درباره‌ی گودال‌های آسیب به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت:گودالهای آسیب مانند اسفنج همه ی اسیب ها را به خود میکشد.در این گودال ها با سطح روانی بسیار نازلی روبه‌روییم: ترکیبی از ناامیدی و ترس!
وی ادامه داد: در این گودال ها جرم و اسیب به طرز تفکیک ناپذیری با هم هستند و بحران های هویتی و انسانی در گودالهای آسیب همزمان پدید می‌آیند.
حسین زاده تصریح کرد: در اینجا مسائل چنان عادی شده که کسی حتی اعتراض نمیکند و ناسازگاری تعاملی بین قومیت ها وجود دارد که نشان از قطاعی بودن جامعه دارد.
وی با تأکید بر این نکته که فقر تنها فقر اقتصادی نیست، عنوان داشت: در نقاط جرم زا حداقل درامد 2.5 میلیون تومان است.
قربانی یک تیغ دو لبه است
بهرام جوکار دکترای روانشناسی اجتماعی از دیگر سخنرانان این نشست بود وعنوان داشت: اگر حکمی برای کودک محکوم به قصاص نوشته می‌شود، باید به اندازه سهم او در سیستم باشد.
وی همچنین تأکید کرد: قربانی در روانشناسی کلمه خطرناکی است چون میتوان نسبت به او دلسوزی کرد، قربانی یک تیغ دو لبه است. آزمایش معروف زندانی و زندانبان نشان میدهد سیستم باعث به وجودآمدن قربانی می شود جوکار همچنین بر تأثیر آموزش بعد از ازادی کودکان تأکید کرد.
محیا واحدی فعال اجتماعی نیز با تأکید بر این نکته که جامعه‌ی ما دچار فقر معنویت و روحانیت است،بیان داشت: معنا و معنویت هم از جنبه‌ی مذهبی و آیینی و هم از جنبه‌ی اجتماعی به وضعیت کودک اهمیت بسیاری می‌دهد.
وی عنوان کرد: قضاوتی که در مورد بچه ها میشود توسط کل احاد جامعه پوشش داده میشود؛‌ همچنین یک انسان به واسطه ی شرایطی که برای کودکش فراهم میشود، قضاوت میشود.
مجرمین جامعه ی ما محصول رفتار ما هستند
همچنین رحیم نوبهار، دکترای فقه و حقوق اسلامی که از دیگر سخنرانان این جلسه بود، بر حق قصاص از سویی و متعارف قصاص کردن از سوی دیگر صحه گذاشت و گفت: هیچ پرونده‌ی قصاصی پیش پیامبر نرفت، مگر اینکه پیامبر به عفو فرمان داد.
نوبهار با تأکید بر نقش جامعه در تعیین مجازات مرتکبین به قتل عنوان داشت:عفو و صلح بین اولیای دم را جامعه‌ی مدنی باید بسازد. وی ادامه داد: بایددست مردم را باز بگذاریم تا مشکلات جامعه را حل کنند  و نباید فراموش کرد که مجرمین جامعه ی ما محصول رفتار ما هستند.
در ادامه، حسین راغفر دکترای اقتصاد و کارآفرینی بر تأثیر فقر به مثابه عاملی از عوامل بروز بزه اشاره کرد و گفتریشه ی همه‌ی‌ نابسامانی ها به مسئله فقر بر می گردد.
وی علل بروز فقر و نابرابری را در سه سطح خرد(سطح فردی)،‌میانه (سطح نهادی) و کلان(سطح اجتماعی) تقسیم‌بندی کرد و عنوان داشت:در سطح نهادی آموزش و پرورش،آنچه قانون اساسی گفته را انجام نمی دهد.
راغفر همچنین تصریح کرد: ما علاوه بر برداشتن مسئولیت از دوش خود، برچسب میزنیم.
وی بار دیگر بر تأثیر عامل فقر اشاره کرد و عنوان داشت: فقر یک امر سیاسی است که محصول نابسامانی در تصمیم گیری است.
در ادامه این نشست مژده انصاری از فعالان اجتماعی به هفت پرونده اشاره کرد که از لحاظ حقوقی در شیراز در حال پیگیری است.
همچنین عبدالمجید کشوری معاونت اصلاح و تربیت کل زندان های استان فارس اعلام کرد: سال 94 در استان فارس طی اقدامات تربیتی، 27 درصد کاهش وروی زندانیان زیر 18 سال داشته‌ایم.
در این نشست، مددکاران و دیگر صاحب‌نظران به ایران سخنرانی پرداختند و بر نقش هریک از عوامل منجر به بزه و نیز تلاش برای بازگرداندن نوجوان محکوم به قصاص به زندگی تأکید کردند.
چنین نشست‌هایی منجر به آگاه‌سازی و تلاش همه‌جانبه نهادها و سازمان‌ها برای پیشگیری از جرائمی همچون قتل می‌شود و درراستای فرهنگ سازی در جامعه بسیار مهم به شمار می‌رود.