به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، دکتر مصیب امیری اظهار داشت: غار سنگ شکنان جهرم واقع در بخش مرکزی جنوب شهر جهرم که به شماره 30711 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است بر اثر بارندگی های اخیر و جاری شدن سیلاب از ناحیه دهانه ورودی سوم و چهارم ریزش داشته است.
وی افزود: غار سنگ شکنان ، معدن سنگی متشکل از سنگهای دولومیتی با مساحتی بالغ بر بیست هزار متر مربع به طول تقریبی 400 متر و عرض 20-15 متر و ارتفاع حدودا 3.5 متر می باشد. کف و سقف غار دارای یک شیب تقریبا 20 درصدی بوده و حدود 100 پایه سنگی، نقش ستونهای نگهدارنده سقف را ایفا می کنند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: از آنجایی که طی دو سه قرن اخیر بصورت مستمر این غار، محل برداشت سنگهای مورد نیاز جهت مصارف ساختمانی توسط اهالی منطقه با استفاده از ابزار دستی بوده ، شاهد لاغری و ضعف ستونهای موجود هستیم.
امیری گفت: این اداره کل طی قراردادی با دانشگاه صنعتی شیراز، از سال 88 تاکنون با توجه به اعتبارات تخصیص یافته ، ضمن شناسایی مناطق فوق بحرانی اعم از ستون ، سقف و درزه ها با رعایت اولویتها ، بخشی ازعملیات اجرایی در زمینه ژئوتکنیک و مقاوم سازی را انجام داده است .
وی اضافه کرد: در این سالها مسولین محلی شهرستان اعم از شورای شهرودوستداران میراث بارها بصورت شفاهی ، کتبی و درج درجراید اقدام به انتقاد از این اداره کل به بهانه مخدوش نمودن چهره غار کرده است .در حالی که اگر عملیات اجرایی مقاوم سازی دهانه های ورودی و ستونهای میانی تاکنون انجام نپذیرفته بود ، شاهد تخریب کلی غار و مسدود شدن دهانه های آن بودیم که به تبع خسارتهای جبران ناپذیر بیشتری را به همراه داشت .
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در پایان خاطر نشان کرد: تا کنون اعتباری بالغ بر 6 هزار میلیون ریال جهت مطالعات و مقاوم سازی هزینه گردیده است که برای تکمیل کل پروژه به اعتباری بالغ بر 25 هزار میلیون ریال نیاز می باشد.