به گزارش خبرنگار برنا از فارس، ابراهیم گشتاسبی راد در مراسم افتتاحیه همایش در پرتو ملاصدرا از برنامه‌های پایتختی جوانان اسلام در شیراز افزود: دانشگاه شیراز در سال ۲۰۱۶ طبق رده‌بندی تایمز مقام پنجم دانشگاه‌های ایران را یافته است و براساس این طبقه‌بندی دانشگاه شیراز اولین دانشگاه جامع کشور در سال ۲۰۱۶ است. 
وی در ادامه به رده‌بندی مجلات نیچر اشاره کرد و بیان داشت: در این رتبه‌بندی دانشگاه شیراز در کشور به رتبه اول دست یافت و این افتخاری برای مردم شیراز است که بیش از نیمی از دانشمندان جهان اسلام در ایران از دانشگاه شیراز هستند.
گشتاسبی راد ضمن ابراز خرسندی از برگزاری همایش بازاندیشی امت اسلامی در پرتو ملاصدرا عنوان کرد: خوشحالم که چنین همایشی توسط سازمان کنفرانس اسلامی در شیراز برقرار شده است؛ چراکه زبان همزبانی برای ملت‌ها دو چیز است: علم و هنر و بین کشور‌های مسلمان، دین مشترک و پیامبر مشترک و این بسیار زیباست که در شهر شیراز طی این مراسم، بزرگداشتی را برای دانشمند بزرگی می‌گیریم که اندیشه‌هایش فراتر از شیراز، ایران و کشور‌های اسلامی، دنیا را در بر گرفته است.
 رئیس دانشگاه شیراز در ادامه گفت: با نگاهی به تاریخ درمی‌یابیم اندیشه‌های فلسفی ابوعلی سینا برای اشیا، حرکت و زمان توسط امام فخر رازی مورد تشکیک قرار می‌گیرد، بعدها خواجه نصیر قسمتی از آن اشکالات را پاسخ می‌دهد و بعد از آن، تفکر ملاصدرا یعنی حرکت جوهری خود را نشان می‌دهد.
وی افزود: من به عنوان یک مهندس مکانیک وقتی ترمودینامیک می‌خوانم، می‌بینم حرکت جوهری ملاصدرا چه بسیار به قوانین ترمودینامیک نزدیک است و وقتی می‌بینم چگونه یک پدیده به تعادل می‌رسد دقیقاً تئوری حرکت جوهری ملاصدرا به خاطر می‌آورم؛ همانگونه که ملاصدرا فرمود حرکت ناشی از تغییر است و تغییر رفتن قوه به فعل است و زمان مولود حرکت است و هنگامی همه چیز به فعلیت برسد همه چیز در حالت تعادل است و دیگر حرکتی برای آن متصور نیستیم.
گشتاسبی راد در پایان نتیجه‌گیری کرد: وقتی قوانین ترمودینامیکی را با حرکت جوهری ملاصدرا تطابق می‌دهم میبینم این دو بسیار به هم نزدیک است. آن یکی در اندیشه به این رسید و این در تمرین. آن یکی در الوهیت سیر کرد و آن یکی در روی زمین و هر دو به یک نتیجه رسیدند.