به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، فوق تخصص بیماری آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با معرفی بیماری آسم به عنوان شایع ترین بیماری مزمن در دوران کودکی: گفت: آسم، باعث آسیب های زیادی به کودکان مانند نرفتن به مدرسه، بستری در بیمارستان و نداشتن کارآیی در مدرسه به دلیل کم‌خوابی می شود.
دکتر "سید حسام الدین نبوی زاده"، با بیان اینکه عوامل موثر در بروز آسم از زمان تولد آغاز می شود، افزود: مصرف شیر مادر باعث کاهش ابتلا به این بیماری می شود، اما تماس کودک با دود سیگار و سایر دودها، موجب تشدید آن می شود.
وی آماده‌سازی محیط سالم و مصرف شیر مادر برای کودک را راهکارهایی برای پیشگیری از ابتلای کودک به بیماری آسم عنوان کرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه، گفت: بیماری آسم، با سرفه، تنگی نفس، صدای سینه(خس خس) در کودکان خود را نشان می دهد که در برخی مواقع، دیر تشخیص داده شده و به عنوان یک سرماخوردگی یا عفونت درمان می شود.
دکتر نبوی زاده ادامه داد: پس از تشخیص بیماری آسم، پدر و مادر کودک باید به دستورات دارویی پزشک معالج توجه ویژه داشته باشند و از قرار دادن کودک در معرض دود سیگار، قلیان و سایر دودها خودداری کنند.
توصیه دیگر این فوق تخصص بیماری آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به پدر و مادرهای کودکان مبتلا به آسم، پرهیز از مصرف خودسرانه داروها و باورهای غلط در اذهان عمومی در خصوص مصرف شیر و گوشت حیوانات وحشی بود و در این زمینه توضیح داد: این اقدامات، باعث دور شدن از درمان اصلی و مزمن شدن بیماری می شود.