به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، کارشناس برنامه باروری سالم مرکز بهداشت شهدای انقلاب، افزایش سن ازدواج و تاخیر در بارداری نخست را سبب از دست رفتن فرصت باروری سالم برشمرد و گفت: این تاخیر، هرگونه ناباروری احتمالی را از نظر پوشیده نگاه داشته و سبب از دست رفتن فرصت تشخیص زودرس ناباروری می شود.
"فاطمه پوریزدی"، فاصله مطلوب بین دو بارداری از نظر ابعاد سلامت را دست کم سه تا پنج سال اعلام کرد و افزود: افزایش فاصله بین بارداری‌ها به بیش از پنج سال، سبب کاهش فرصت‌های باروری سالم و افزایش خطر برای مادر و کودک می شود.
وی افزایش بیش از اندازه فاصله بین فرزندان را باعث کاهش امکان دستیابی به تعداد فرزند دلخواه و از دست رفتن فرصت بارداری مطلوب در یک خانواده عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به روند شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور و همچنین با افزایش سن، خطر ابتلا به این بیماری‌ها نیز، بالا می‌رود.
"پوریزدی" همچنین در زمینه ازدواج و زندگی شاد و پایدار تاکید کرد: برای زنده نگه‌داشتن عشق باید همسران نسبت به هم ابراز محبت داشته و به یکدیگر متعهد باشند.
وی ایجاد صمیمیت بین همسران و فعالیت برای منافع یکدیگر را از دیگر راهکارهای تداوم عشق نام برد و توصیه کرد: همسران باید همدیگر را به سمت رشد و تعالی بیشتر تشویق کنند، به حریم خصوصی یکدیگر احترام بگذارند و در زمان‌هایی خاص، به یکدیگر فرصت تنها ماندن بدهند.
این کارشناس سلامت، قبول مسوولیت در زندگی مشترک و انجام وظایف بدون شکایت و منت‌گذاری را یکی دیگر از راه های پایداری علاقه بین همسران برشمرد و یادآور شد: همسران می توانند با انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی مشترک و همچنین با گفتگو در فضای آرام و عاری از خشونت، به حل مسایل خود کمک کنند.