به گزارش خبرگزاری برنا ازفارس،عنایت الله رحیمی اظهارداشت: اگر به دنبال تمرکززدایی مسئولیت ها از مرکز هستیم یکی از مجموعه هایی که می تواند در این زمینه کمک کند شوراها هستند.
وی ادامه داد: اگر می بینیم که بعضا در مجحموعه های اداری یا دستگاه ها فسادی حاکم شده یکی از دلایل آن تمرکز بیش از حد مسائل در مرکز کشور است و یکی از دلایل دیگر عدم تفویض اختیارات و عدم شفافیت است که قطعا عدم اعتماد را در پی دارد.
وی ابراز  داشت: شوراها و شهرداری ها می توانند کمک زیادی در تمرکز زدایی در تصمیمات و مباحث داشته باشند و علاوه بر کاهش هزینه ها، روند پاسخگویی به نیازهای مردم را نیز سرعت بخشند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارستصریح کرد: همین تمرکزگرایی باعث شده که یک طرح تفصیلی، تجدید نظر یا یک طرح هادی حداقل سه یا چهار سال طول بکشد تا در شورای عالی شهرسازی به تصویب برسد.
رحیمی گفت: شورای عالی شهرسازی تصویب کرد که تعیین تکلیف طرح های هدایت و توسعه شهرهای زیر 50 هزار نفر در استان ها انجام شود و در نهایت با مصوبه شورای برنامه ریزی نهایی شود اما اصرار بر این است که این طرح باید به تهران برود و سه سال در تهران بماند تا اطلاعات آن قدیمی شود که چنین طرحی دیگر کارآیی لازم را نخواهد داشت و شورا، شهردار و مدیر اجرایی ما را به اشتباه می کشاند.
وی فزود: ضرورت دارد که حداقل تعیین طرح های هدایت و توسعه شهرهای زیر 100 هزار نفر به استان ها واگذار شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارستصریح کرد: نباید تصور شود که مجامع تخصصی، کارگروه ها، کمیته های فنی و کمیسیون های مربوطه در استان ها از سطح ملی کم سوادتر هستند و یا احساس مسئولیت کمتری دارند و قطعا آنها می توانند در برخی مواقع با دقت بیشتری این مسائل را کنترل و پیگیری کنند.
رحیمی، یکی از چالش های پیش روی استان فارس را مساله آب دانست و گفت: خشکسالی و کم آبی سال های اخیر مشکلات بسیاری را در حوزه های آشامیدنی، کشاورزی و صنعت برای استان ایجاد کرده است.
وی اظهار داشت: در سال زراعی گذشته در استان حدود 133 تا 135 میلیمتر بارش داشته ایم که بیش از 50 درصد نسبت به سال زراعی قبل از آن و بیش از 60 درصد نسبت به بلند مدت کاهش بارندگی را تجربه کرده ایم که این زمینه ساز بروز مشکلاتی در استان شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارسافزود: برای غلبه بر این چالش مسائلی نیز اندیشیده شد که از جمله می توان به استحصال روان آبها، عملیات جنگل کاری، تثبیت خاک، ساخت سد و آبرسانی اشاره کرد.
رحیمی گفت: هم اینک چهار سد بزرگ هایقر در فیروزآباد، نرگسی در کازرون و کوار در کوار در دست ساخت است و سد چشمه عاشق داراب نیز به پایان رسیده است.
وی اضافه کرد: همچنین هم اینک آب آشامیدنی بیش از 750 روستای استان را به شکل سیسار تامین می کنیم و برای حل مشکل کم آبی 17 شهر استان که دچار تنش آبی هستند نیز ایجاد و توسعه شبکه ها و خطوط آب را در دستور کار قرار داده ایم.
امعاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارسادامه داد: امروز خط دوم آبرسانی از سد درودزن به شیراز با 77 کیلومتر طول مراحل پایانی را طی می کند، خط آبرسانی از سد درودزن به شهر خرامه و روستاهای در مسیر نیز در دست اجرا است و خط آبرسانی از سد سلمان فارسی به شهرستان جهرم و روستاهای اطراف هم در مراحل پایانی قرار دارد.
رحیمی افزود: از دیگر اقدامات در دست انجام در این زمینه می توان به اجرای خط آبرسانی از چاه های زیردست سد ملاصدرا به سمت ارسنجان و پاسارگاد و خط آبرسانی از سد رودبال به داراب، زرین دشت، جنت شهر، استهبان و فسا اشاره کرد.
وی ادامه داد: مجموعه اقدامات در دست انجام در این زمینه بیانگر این مطلب است که امروز استان فارس به رغم تنگناهای مالی دولت به یک کارگاه تبدیل شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، عدم استفاده مطلوب از توانمندی های سرزمینی اعم از اقلیم، منابع طبیعی، صنعت و معدن در فارس به دلیل کمبود زیرساخت ها را از دیگر مشکلات موجود در این استان برشمرد و گفت: یکی از اساسی ترین این زیرساخت ها موضوع حمل و نقل و ارتباطات جاده ای، ریلی، هوایی است که اقداماتی در این حوزه ها صورت گرفته است.
رحیمی تصریح کرد: بر همین اساس، ساخت اولین آزادراه جنوب کشور در دستور کار قرار گرفت که هم اینک بیش از 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم بر اساس برنامه با همکاری بیشتر وزارت دفاع تا پایان امسال افتتاح شود.
وی بیان کرد: در بحث کاهش حوادث جاده ای و تلفات ناشی از آن نیز اقداماتی از جمله حذف نقاط حادثه خیز را در دستور کار قرار داده ایم.