به گزارش  خبرگزاری برنا از فارس، بیست و ششمین هفته کتاب فارس همزمان با سراسر کشور با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه های عمومی فارس، کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان فارس و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز برگزار می شود.
سهرابی در این نشست خبری با اشاره به اینکه شیراز و چندین شهر استان فارس امسال گام های بلندی در مسیر ترویج کتابخوانی برداشته اند؛ افزود: شهرهایی همچون  شیراز، اوز، صدرا، آباده، جهرم، داراب، لار و لامرد برنامه ریزی های مهمی برای کسب عنوان پایتخت کتاب نیز انجام داده اند. امسال علاوه بر برنام ریزی فرهنگی در همه روستاهای شاخص، بیش از ٦٠ روستای استان فارس نیز به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده در مسیر توسعه فرهنگی بر مبنای ترویج کتابخوانی قرار گرفته اند و در این راه هدایت می شوند.
این مقام فرهنگی استان بیان داشت: هدف بزرگ توسعه و ترویج کتابخوانی تنها توسط دستگاه های فرهنگی محقق نمی شود و باید یک خرد جمعی و همت عمومی در میان همه مسئولین و بدنه جامعه برای میسر شدن این آرزوی بزرک شکل گیرد و سالجاری برای اولین بار هم افزایی مثال زدنی میان دستگاه های فرهنگی استان در هفته کتاب شکل گرفته که این نشست خبری مشترک نمونه ای از این همکاری همه جانبه در مسیر توسعه کتابخوانی در استان است.
 
سهرابی گفت: برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب استان در ترویج کتابخوانی از ابتدای امسال در شیراز و نقاط مختلف استان کلید خورده اما برنامه های جدی هفته کتاب با شعار ملیِ «حال خوش خواندن» از ١٩ آبان ماه کلید می خورد و شنبه ١٩ آبان ماه ساعت ١٦ در تالار حافظ، آیین بزرگداشت استاد منوچهر کیانی ناشر، پژوهشگر و نویسنده استان فارس برگزار و نشان مفاخر فارس به ایشان اهدا می شود.
 
وی ادامه داد: از چهارشنبه ٢٣ آبان ماه برنامه کتابخانه ای به وسعت شهر در سطح شهر اجرا می شود که این برنامه با همکاری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز برگزار خواهد شد که توضیحات کامل را جناب آقای دکتر گشتاسپی راد بیان می فرمایند. پنج شنبه ٢٤ آبان ماه ساعت ١٠ نمایشگاه عکس «حال خوش خواندن» افتتاح می شود. در این نمایشگاه طی فراخوان نمایشگاهی از آثار عکاسان شیراز با عنوان «حال خوش خواندن» و محوریت مطالعه کتاب  و ترویج کتابخوانی برپا خواهد شد. پنج شنبه ٢٤ آبان ماه ساعت ١٥ پیاده روی کتاب با همراهی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و اداره کل کتابخانه ها نیز برگزار می شود .
 
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار داشت: شنبه ٢٦ آبان ماه ساعت ١٠ برنامه ٤٠ شهر ٤٠ نویسنده برگزار خواهد شد. در این برنامه که یک طرح ملی است، یکی از نویسندگان شناخته شده ادبیات کودک و نوجوان در شیراز حضور یافته  و در جمع باشگاه های کتابخوانی فعال شیراز حاضر خواهد شد. سخنرانی نویسنده، داستان خوانی، قصه گویی و جشن کتابخوانی از برنامه های این طرح است و همچنین، شنبه ٢٦ آبان ماه با همراهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس برنامه «همزادِ داستان» اجرا می شود. در این برنامه، کارنامه داستان نویسی آقای قاسم شکری مرور و از وی به خاطر دریافت جایزه ادبی «واو» برای رمان همزاد، تقدیر می شود.
 
دبیرشورای فرهنگ عمومی ابراز داشت: یکشنبه ٢٧ آبان ماه جشن امضاء کتاب جشن امضاء دفتر شعر «از سر تا شصت می شمارمت» و «بی آبروداری» اثر خانم یاسمن جم پوری برگزار می شود و دوشنبه ٢٨ آبان ماه نیز شبکه صنعتگران دوستدار کتاب شیراز آغاز به کار می کند. برای ایجاد بسترهای لازم و حرکت هماهنگ به منظور تروبج کتــابخوانی با باورِ عمیق به اثر مــهم و بی بدیلِ این موضوع در زندگی بهترِ شهروندان، این شبکه با امضای میثاق نامه راه اندازی می شود و جمعی از صنعتگران شیراز متعهد می شوند با انجام مواد میثاق نامه در توسعه فرهنگ کتابخوانی در واحد صنعتی خود همت گمارند.
 
سهرابی، خاطر نشان کرد: دوشنبه ٢٨ آبان ماه در صحن علنی شورای شهر به سه نخبه علمی، هنری و ورزشی شیراز نشان سفیر کتاب شیراز اهدا می شود و سه شنبه ٢٩ آبان ماه در خانه سنتی ستایش در محله سنگ سیاه و طاق مشیر، نشست تخصصی فصلِ نقد برگزار و کتاب «رؤیای شط بیدار» نوشته حسین رحیمی نقد و بررسی می شود. چهار شنبه ٣٠ آبان ماه نیز در دبستان فرشتگان شیراز برنامه «جشن تکلیف کتابخوانی» برکزار که در آن  میثاق نامه کتابخوانی توسط دانش آموزان پایه دوم قرائت و از سرود هفته کتاب با عنوان حال خوش خواندن رونمایی می شود.   
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: چهار شنبه ٣٠ آبان ماه بر برنامه ای با عنوان«کتاب سیزدهم» ،سیزدهمین اثر پژوهشی استاد جمال زیانی شیرازشناسِ پیشکسوت با عنوان «آفرین ها و نفرین ها» رونمایی خواهد شد. در هفته کتاب امسال همچنین اجرای پرفورمنس «با کتاب» نیز آغاز می شود که در این طرح پرفورمنسی به طور نامحسوس توسط فعالان تئاتر با محوریت ترویج کتابخوانی در مسیر رفت و برگشت مترو شیراز اجرا خواهد شد و همچنین در این هفته با همراهی مجموعه هنرشهر آفتاب نشست تخصصی فیلم های اقتباسی از کتاب های فارسی نیز برگزار و فیلمی اقتباسی با حضور کارگردان اکران عمومی می شود
در بیست و ششمین هفته کتاب فارس بیش از ۲۲۰۰ برنامه برگزار می شود که ۶۵ عنوان برنامه در قالب استانی است.در پایان این نشست خبری؛ از پوستر بیست و ششمین هفته کتاب استان فارس با عنوان "حال خوش خواندن" رونمایی شد.