به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، دکتر عنایت اله رحیمی در مراسم تجلیل از فعالان کمک رسانی به سیل زدگان شیراز با بیان این که روز پنجم فروردین ماه 98 در عرض 10 دقیقه 18.7 میلی متر بارندگی رخ داده است که معادل 78 میلی متر باران در یک ساعت محسوب می شود، اظهارداشت: این بارندگی در حالی است که مجموع بارندگی شیراز در سال 96 حدود 135 میلی متر بوده است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که دستکاری در بالادست حوزه آبریز محل سیل شیراز در وقوع این حادثه موثر بوده است، گفت: هرچه سطوح صیقلی تر و نفوذناپذیرتر باشد رواناب بیشتری شکل می گیرد و در اثر فعالیت های عمرانی که در آن ها به مباحث زیست محیطی و خاکشناسی کمتر توجه شده است، احتمال وقوع سیل افزایش می یابد.
وی با تقدیر از حمایت های دلگرم کننده نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز و همچنین تلاش همه دستگاه های اجرایی و خدماتی، شهرداری و شورای شهر، دادگستری، سازمان بازرسی، ارگان های نظامی، انتظامی و امنیتی، نهادهای امدادی و درمانی، صدا و سیما و رسانه ها و سمن هایی که در زمینه کمک رسانی به سیل زدگان شیراز فعال بودند، تصریح کرد: در شرایط سخت رسیدگی به مشکلات سیل زدگان شیراز، پیام تسلیت مقام معظم رهبری تسکینی برای همه جامعه به ویژه مردم فارس و شهرستان شیراز بود.
وی تصریح کرد: با همکاری و همیاری همه سمن ها و دستگاه ها و نهادها توانستیم مراحل پیش بینی، پیش گیری، امداد و نجات و اسکان اضطراری را پشت سر گذاشته و به مرحله بازسازی و بازتوانی که در حال انجام است برسیم.
استاندار فارس با بیان این که انسجام و همدلی در میان مردم  ومسئولین فارس و شیراز وجود داشت و در اثر حادثه سیل این نزدیکی و برادری تبلور پیدا کرد، گفت: باید این همدلی را پاس بداریم و این نشست ها، برای پاسداشت مشارکت همگانی در مقابله با بحران، در سال های آینده نیز تکرار شود.
دکتر رحیمی تصریح کرد: اگر بخواهیم حکمرانی شایسته ای در کشور حاکم باشد؛ یکی از پایه های آن همین سمن ها و مردمی هستند که احساس مسئولیت می کنند.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که در کنار آسیب های متعدد، سیل نعمت های بزرگی را برای این استان پس از 11 سال خشسالی به همراه آورد، ادامه داد: از جمله برکات سیل این است که همه سدهای فارس پرآب، تالاب ها احیا و گرمای استان کاهش یافته است و همچنین کشاورزان به دنبال خسارت خشکسالی و هزینه کف شکنی چاه ها نخواهند بود و نیازی به آبرسانی سیار به 770 روستا نخواهیم داشت.
استاندار فارس با بیان این که برای جلوگیری از وقوع سیلاب های مشابه اقداماتی در دستورکار مدیریت استان قرار گرفته است، گفت: هوشمند سازی مکان هایی که امکان وقوع خطراتی دارند از جمله اولین اقداماتی بود که دستورات لازم برای انجام آن صادر شده است.
دکتر رحیمی با اشاره به این که احداث آبخیزداری در بالادست مناطقی که دارای شیب تند هستند و احداث حوضچه های آرامش در بالادست دروازه قرآن و شمال و شمال شرق محله سعدی به دستگاه های مسئول ابلاغ شده است، ادامه داد: بازآفرینی شهری در محله سعدی که دارای سکونتگاه های غیرمجاز بوده و در معرض خطر قرار دارد در دستور کار است و تلاش می شود فضای سبز و خدماتی قابل توجهی برای ساکنین این محله فراهم شود.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان این که سرمایه اجتماعی مردم در جریان سیل اخیر افزایش پیدا کرد، افزود: وظیفه داریم با عملکرد مناسب همه مسئولین و همدلی و تعامل میان همه نهادها و تشکل ها و فعالان اجتماعی شاهد استمرار این سرمایه اجتماعی باشیم.
وی با بیان این که تجربه گروه های مختلف امدادی در سیل اخیر باید تدوین شده و در اختیار آیندگان قرار گیرد، تاکید کرد: تجربه رسیدگی به بحران سیل در استان های مختلف نشان می دهد که تمرکز در توزیع کمک های مردمی باعث توزیع هرچه بهتر و رسیدگی مطلوب تر و عادلانه تر به سیل زدگان می شود.
وی حضور جدی همه دستگاه های مسئول در سیل شیراز را بسیار قابل توجه دانست و گفت: بر اثر این حضور همه جانبه، ساعاتی پس از وقوع سیل، وضعیت به حالت عادی درآمد که نشان دهنده حضور مسئولانه همه دست اندرکاران بود.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که دولت کمک های قابل توجهی را در جریان سیلاب های اخیر به مردم استان ارائه کرده و حضور معاون رئیس جمهوری و وزرای دولت موجب تسکین آلام مردم آسیب دیده شده است، اظهارداشت: تاکنون سه میلیارد و 400 میلیون تومان خسارت به آسیب دیدگان از سیل اخیر پرداخت کرده ایم.
دکتر رحیمی با بیان این که 693 نفر از آسیب دیدگاه سیل اخیر هزینه سفر دریافت کرده اند و کمک هایی به بازماندگان متوفیان سیل صورت گرفته است، گفت: 91 نفر خسارت به مصدومین از سیل دریافت کرده اند، دو میلیارد و 460 میلیون تومان خسارات خودرویی و انتقال خودروها و 241 نفر نیز به وسیله قطار به صورت رایگان صورت گرفته است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که استان فارس کمک های زیادی را برای یاری به آسیب دیدگان استان های گلستان، لرستان و خوزستان ارسال کرده است، افزود: برای بازسازی مناطق آسیب دیده سیل در 21 شهرستان استان فارس، از سایر استان ها درخواست کمک نکردیم و با همت و کمک مردم استان این آسیب ها را بازسازی خواهیم کرد.